Watykan: abp Piero Marini doznał udaru

dodane 02.11.2016 07:50

KAI |

Wieloletni mistrz ceremonii papieskich za pontyfikatu Jana Pawła II, abp Piero Marini doznał udaru w nocy z niedzieli na poniedziałek - podaje portal Il Dispari. Obecnie przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych przebywa w szpitalu w Lacco Ameno na wyspie Ischia nieopodal Neapolu.

Watykan: abp Piero Marini doznał udaru   Jędrzej Rams /Foto Gość Legnica, 14.06.2014 r. Abp Piero Marini podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwii Chrystusa na zakończenie I Kongresu Eucharystycznego Diecezji Legnickiej

Abp Marini przebywał od pewnego czasu jako gość parafii Dobrego Pasterza w Lacco Ameno. Tamtejszy proboszcz znalazł go w poniedziałek rano bewładnego i półprzytomnego. Po przybyciu do szpitala lekarz stwierdził udar mózgu. Konieczna okazała się hospitalizacja. Jego stan jest niestabilny, ze względu na ciągłe wahania ciśnienia krwi. Być może w środę zostanie przewieziony do kliniki Gemelli w Rzymie. Jego stan budzi jednak obawy lekarzy.

Abp Piero Marini urodził się 13 stycznia 1942 r. w Valverde (diecezja Piacenza-Bobbio) w Lombardii. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1965 r. Studia uwieńczył dwoma doktoratami - z liturgiki i nauk politycznych. Od 1970 r. pracował w watykańskim biurze ceremonii liturgicznych, a pięć lat później otrzymał tytuł ceremoniarza papieskiego. W tej roli przeżył dwa konklawe w 1978 r. W 1985 r. przeszedł do pracy w Kurii Rzymskiej i został podsekretarzem w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na tym stanowisku zastała go papieska nominacja na urząd mistrza papieskich ceremonii liturgicznych, na który został powołany w lutym 1987 r. 14 lutego 1998 r. Ojciec Święty mianował go biskupem, a 19 marca tego roku osobiście udzielił mu sakry (m.in. wraz z bp. Stanisławem Dziwiszem). 29 września 2003 r. nadał mu tytuł arcybiskupa (ad personam). Był notariuszem na konklawe w kwietniu 2005 r. 1 października 2007 r. Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i funkcję tę pełni do tej pory.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABP PIERO MARINI, BENDEYKT XVI, MISTRZ CEREMONII, UDAR

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Zaba_na_Rowerze 03.11.2016 13:18
Raczej w ostatnich dniach został wyniesiony na bardzo wysokie stanowisko. Miało być liturgicznie zabawnie, tance, pląsy, inkulturacja. Niestety zdrowie nie dopisało. Choremu życzę zdrowia, ale i rezygnacji z części obowiązków.
Plusów: 0 Trydentina 03.11.2016 08:50
Niezalogowany użytkownik no ale jak F. jest celebransem, to chyba musi postępować i wykonywać gesty tak jak nakazują przepisy kościelne dot. odprawiania mszy? i klęka wtedy kiedy każdy ksiądz ? jeśli tak nie jest to niech ktoś poprawi.
Plusów: 1 Gość 02.11.2016 22:29
Niezalogowany użytkownik Marini to dobry człowiek i nikt go nie usunął ze stanowiska z jakichś powodów politycznych bo też on sam był apolityczny. Kochał liturgię i to było widać. Poza tym pogodny człowiek. Odchodzi pewna epoka wraz z takimi jak on, ale to nie znaczy że celowo. Po prostu wiek który nie oszczędza nikogo
Plusów: 0 Gość 02.11.2016 16:43
Niezalogowany użytkownik Zdajesz sobie sprawę, że właśnie obrażasz trzecią Osobę Trójcy Świętej? bo jak inaczej nazwać fakt, że uważasz działanie Ducha Świętego za nieudolne?...

wszystkie komentarze >