Czy Donald Tusk wróci do polskiej polityki?

dodane 01.12.2016 17:21

PAP |

Mój powrót do czynnej polityki w Polsce, jeśli miałby się okazać pomocny, jest zawsze do rozważenia - oświadczył w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Rzeczą ważniejszą jest kondycja opozycji i propozycje opozycji - dodał.

Czy Donald Tusk wróci do polskiej polityki?   JACEK ZAWADZKI /Foto Gość Donald Tusk

Tusk pytany w wywiadzie dla TVN 24, czy może wrócić do polskiej polityki zaznaczył, że póki jest przewodniczącym Rady Europejskiej nie ma takiej możliwości.

"Rzeczą ważniejszą jest kondycja opozycji i propozycje opozycji, nie tylko jej liderów, nie tylko Grzegorza Schetyny czy Ryszarda Petru, ale tych formacji co są wokół, myślę też o ruchach społecznych. Od nich i ich kondycji będzie zależało, czy PiS będzie rządził w Polsce jedną kadencję, czy więcej" - podkreślił.

"Mój powrót do czynnej polityki, jeśli miałby się okazać pomocny, jest zawsze do rozważenia. Cieszę się, że są tacy jeszcze w Polsce, którzy uważają, że miałbym zdolność odwrócenia politycznego trendu, który dzisiaj w Polsce jest. Nie ma co przesadzać z rolą jednostki w historii, szczególnie historii najnowszej" - zaznaczył.

Tusk pytany, czy pozostanie i czy chce pozostać na drugą kadencję przewodniczącym Rady Europejskiej odpowiedział, że jego kadencja kończy się z majem przyszłego roku. "Jeszcze trochę czasu jest" - zauważył. "To będzie zależało bardzo precyzyjnie od wyniku konsultacji, które będzie przeprowadzała prezydencja maltańska z szefami państw i rządów" - dodał.

Jak zaznaczył jego praca jako przewodniczącego RE ma sens tylko wtedy, gdy będzie chciała tego przynajmniej bardzo wyraźna większość. "Jest za wcześnie, żeby powiedzieć, czy tak jest, czy nie, jeśli tak będzie, będę podejmował decyzję" - podkreślił.

Przewodniczący RE był również pytany o słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który ocenił, że Tusk nie powinien kandydować po raz kolejny na to stanowisko.

"Mówiąc wprost: sytuacja jest dość niezręczna, bo tak naprawdę pytaniem i czymś takim bardzo dwuznacznym jest fakt, że wielu polityków PiS-u nieustannie mówi, że woleliby kogoś innego niż Polaka na szefa RE" - odpowiedział Tusk. "Mi jest głupio powiem szczerze, tak po ludzku trochę, to komentować, ale tutaj wszyscy w Brukseli czasami pukają się w głowę i nie wierzą w to, co słyszą" - dodał.

Szef RE pytany o współpracę z polskim rządem podczas szczytów unijnych odparł, że jego obowiązkiem, z którego stara się wywiązywać, jest neutralność i "oczywista zawodowa życzliwość". "Ja z każdym muszę tutaj współpracować i niezależnie od tego, co sobie myślę o tym, co się dzieje dzisiaj w Polsce, to oczywiście nie mam żadnego problemu z tym, żeby współpracować także z polskim rządem" - powiedział.

"Czasami mam inne zdanie na temat tego, co leży w interesie Polski i wolałbym, żeby reputacja mojej ojczyzny była lepsza niż jest dzisiaj w Europie i na świecie, bo uważam, że wiele rzeczy zdarzyło się, które podważyły dobrą opinię o Polsce" - mówił Tusk.

Donald Tusk od 2014 jest przewodniczącym Rady Europejskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, ORGANIZACJE, PAP, RE, TUSK, UE

Przeczytaj komentarze | 14 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 02.12.2016 17:47
Niezalogowany użytkownik wystarczy popatrzyc na Amber Gpld i SKOKi i porownac moralnosc.
Plusów: 0 Gość 02.12.2016 17:46
Niezalogowany użytkownik nie braklo bo zabrano emerytom.No i pozyczyno na nasze i naszych dzieci konto.
Plusów: 0 Gość 02.12.2016 17:44
Niezalogowany użytkownik teraz jest dzura jeszcze wieksza.Za PO przynajmniej cos budowano a to kosztuje.Gdzie zniknelo 17 miliardow przygotowane przez PO na rewaloryzacje emerytur i 10 miliardow na sprzet dla wojska?Zdaje sie,ze Macierewicz gada,ze nie ma pieniedzy a zolnierzy beda uczyc jezdzic na koniach ...Niedlugo dostana moze i luki bo tansze niz karabiny? A helikoptery beda skladac?
Plusów: 0 Gość 02.12.2016 11:32
Niezalogowany użytkownik Tobie człowieku z nienawiści pala się styki - wystudź się trochę bo sie zjarasz. Nie nalerzę do żadnej bandy politycznej i myślę, że Ci wszyscy co ulegli deinformacji, ci wszyscy, którym zafundowano pranie medialne muzgów i wreszcie ci wszyscy co patrzą po Darwinosku, widzą w szajsie zycie - Oni są zgubieni bo idzie nowe. POLAK Z TWARZĄ a nie dziadostwo, lizusostwo, kombinacje i przekręty jakich świat nie widzia - jednym słowem ZAPRZAŃSTWO !

wszystkie komentarze >

Reklama