107,6 FM

Usain Bolt zwrócił złoty medal olimpijski z Pekinu

Jamajski sprinter Usain Bolt, rekordzista świata na 100 i 200 metrów, poinformował, że zwrócił do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego złoty medal igrzysk wywalczony w Pekinie w rywalizacji sztafet 4x100 m.

"Nie było mi łatwo pożegnać się z jednym z moich medali olimpijskich, ale zrobiłem to już, ponieważ zostałem o to poproszony" - powiedział najszybszy człowiek świata.

MKOl o swojej decyzji poinformował kilka dni temu, a podyktowana była wykryciem stosowania dopingu przez Nestę Cartera, jednego z uczestników sztafety.

Jamajczycy biegli wtedy w składzie: Carter, Michael Frater, Bolt i Asafa Powell. Uzyskali czas 37,10, ustanawiając rekord świata.

W połowie czerwca 2016 roku pojawiła się pierwsza wiadomość o niedozwolonym wspomaganiu Cartera. Ponowne badanie próbek pobranych w 2008 roku wykazało obecność w jego organizmie metyloheksanaminy.

Boltowi pozostało zatem osiem złotych medali olimpijskich wywalczonych w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro w biegach na 100 i 200 m oraz 4x100 m.

Po dyskwalifikacji Jamajki złoto przypadnie sztafecie Trynidadu i Tobago, srebro - Japonii, a brąz - Brazylii.

Na początku grudnia 2016 Bolt został po raz szósty w karierze uznany najlepszym lekkoatletą roku w plebiscycie IAAF. Poprzednio triumfował w latach 2008-09 i 2011-13. W ubiegłym roku zdobył trzy złote medale olimpijskie - na 100, 200 i w sztafecie 4x100 m.

Jamajczyk nie będzie miał już szans na poprawienie swojego dorobku medalowego z igrzysk, gdyż po sierpniowych mistrzostwach świata w Londynie planuje zakończyć karierę sportową. W ostatnim sezonie chce startować tylko na 100 m, ponieważ - jak twierdzi - nie jest już w stanie poprawić własnego rekord globu (19,19) na dwa razy dłuższym dystansie. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama