Krakowskie szpitale pełne. Z powodu smogu?

dodane 01.02.2017 19:20

PAP |

Krakowskie szpitale są pełne, wielu pacjentów jako przyczynę swoich dolegliwości podaje smog. Lekarze wskazują, że smog zaostrza różne dolegliwości, ale przyznają też, że zima zawsze była sezonem wzmożonych infekcji.

Krakowskie szpitale pełne. Z powodu smogu?   Dominik Gajda /Foto Gość Hapening "not FOR smog" w Rybniku.

W Krakowie od wtorku panuje trzeci, najwyższy stopień alarmu smogowego. Oznacza to, że dobowe stężenie toksycznego pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na m sześc., podczas gdy dopuszczalna norma wynosi do 50 mikrogramów na m sześc.

"Nasz szpital rzeczywiście jest przepełniony, brakuje także lekarzy. Nie mogę jednak jednoznacznie powiedzieć, że mamy tak wielu pacjentów z powodu smogu, bo nie zapominajmy, że teraz jest sezon infekcji" - powiedziała PAP dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II i pulmonolog Anna Prokop-Staszecka.

Jak dodała, zarówno infekcje sezonowe jak i smog zaostrzają objawy przewlekłych chorób - zwłaszcza układu oddechowego i krwionośnego. Lekarz zauważyła, że "pacjenci są tak wyedukowani przez media, że twierdzą, że są w szpitalu przez smog".

Co do tego, że to z powodu smogu w szpitalach jest więcej pacjentów, nie ma wątpliwości prof. Ewa Czarnobilska z Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

"Przyjmuję w tym tygodniu o 50 procent więcej pacjentów niż zwykle. Poza planowymi wizytami zgłosiło się wiele osób, u których przyjmowane leki przestały wystarczać i które mają zaostrzenie chorób. Nie mam wątpliwości, że to z powodu smogu" - powiedziała profesor.

Jak wyjaśniła, w dniach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu, przyjmuje większą liczbę pacjentów z zaostrzonymi objawami astmy (duszność, szczególnie wysiłkowa, kaszel napadowy, suchy), ale również atopowego zapalenia skóry (u dzieci wypryski alergiczne na odsłoniętych częściach ciała - szczególnie na policzkach), zapalenie spojówek. Gdy powietrze jest szczególnie zanieczyszczone - zauważyła lekarz - katar, na skutek drażniącego działania pyłów, pojawia się także u osób nieuczulonych. Z jej obserwacji wynika, że częstsze są zapalenia górnych dróg oddechowych.

Większą ilość tych najmłodszych pacjentów przyjmuje Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika.

"Cząsteczki chemiczne obecne w smogu uszkadzają nabłonek dróg oddechowych, czyniąc je bardziej podatnym na czynniki infekcyjne, ze względu na uszkodzenie bariery ochronnej. Zaostrzeniu ulegają również przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak np. astma, pacjenci częściej kaszlą, muszą stosować większe dawki leków, czasem takie zaostrzenie wymaga hospitalizacji. Nakłada się na to sezonowość infekcji i stąd biorą się większe ilości chorych w szpitalach. Infekcje mają niejednokrotnie cięższy przebieg" - skomentowała dr Katarzyna Przybyszewska ze szpitala św. Ludwika.

W trakcie przekroczonych dopuszczalnych norm pyłu PM10 lekarze zalecają ograniczenie przebywania na zewnątrz. Smog szczególnie może szkodzić dzieciom, osobom starszym, kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego i krwionośnego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKOLOGIA, PAP, SMOG, SZPITALE, ZDROWIE

Przeczytaj komentarze | 10 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 aaa 03.02.2017 10:46
Niezalogowany użytkownik każdy wolny m2 na nowy market z parkingiem, albo klinem stawiany nowy "apartamentowiec", drzewa, szersze alejki sio, zielona przestrzeń dla dzieci do biegania po co, lepiej zabetonować, niech siedzą przed laptopem, zostanie kupa bloków, pod blokiem trawnik 2-2 z psimi odchodami, i tak dobrze jak nie ogrodzony płotem, bo taki jest nowy trend wspólnot mieszkaniowych
Plusów: 0 Gość 03.02.2017 00:03
Niezalogowany użytkownik Od zawsze mężowie bili swoje żony i dopiero po latach zaczyna to przeszkadzać.Chore
Plusów: 0 Antracyt 02.02.2017 10:49
Niezalogowany użytkownik antracyt jest najwyższej jakości węglem. Był wydobywany w Wałbrzychu ale kopalnie zamknęli. Antracyt pozostawia bardzo mało popiołu, pali się długo i w bardzo wysokiej temperaturze. Najbliższe złoża antracytu są w Doniecku wiec politycznie niepoprawne. Można tez palić suchym twardym liściastym drewnem. Palenie drewnem jest bardzo popularne w Czechach, Austrii. Z palenia takim drewnem (2-letnie suszenie) pozostaje bardzo mało popiołu
Plusów: 0 zniecierpliwiony 02.02.2017 09:52
Niezalogowany użytkownik stan atmosfery jest dostępny na wielu stronach internetowych. Szkoda ze wielkie znaki zmiennej treści ustawione w Krakowie zwane w skrócie VMS zamiast podawać życzenia przyjemnego dnia nie podają aktualnego stanu powietrza. Podaje adresy strona: http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/ http://aqicn.org/city/poland/malopolska/krakow-ul.-dietla/ A działania władz są tak nieudolne ze można tylko śmiać sie lub płakać. Bezpłatny transport publiczny na jeden dzien i tylko z dowodem rejestracyjnym samochodu nie poprawi powietrza. Potrzebne sa długoterminowe działania: bezpłatny transport dla wszystkich w miesiącach zimowych, bilety roczne w cenie 1 zl za dzień, ograniczenie parkingów w strefach zagrożonych. Przykładów jest wiele: Tallin, Wiedeń, Amsterdam...

wszystkie komentarze >