Bruksela chce uciszyć nasze pociągi

dodane 02.02.2017 07:00

PAP |

Polscy przewoźnicy muszą dostosować hamulce w wagonach towarowych do nowych norm. Koszt operacji: ponad 2 mld zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Bruksela chce uciszyć nasze pociągi   Roman Koszowski /Foto Gość Polskie pociągi towarowe czeka duża modernizacja

W specjalnej grupie zadaniowej Agencji Kolejowej UE (ERA) trwają dyskusje nad ostatecznym kształtem dyrektywy o cichych hamulcach. Ma ona zobowiązać przewoźników w UE do wymiany klocków hamulcowych we wszystkich wagonach towarowych.

Polscy przewoźnicy są krytyczni wobec tego pomysłu. Obowiązek dostosowania taboru do nowych wymagań będzie oznaczać ogromne wydatki. Według szacunków UIP (International Union of Wagon Keepers) koszt przezbrojenia waha się od 1429 do 3314 euro w zależności od tego, czy modernizowany jest wagon 2-, 4- czy 6-osiowy.

Według Urzędu Transportu Kolejowego w cichsze wstawki hamulcowe wyposażonych jest w Polsce tylko 3 proc. wagonów - ok. 2,4 tys. Reszta, czyli ponad 75 tys., nie ma takich klocków, z czego ponad 76 proc. będzie wymagało wymiany kół i całego zestawu hamulcowego. W takich przypadkach koszt może wynieść nawet 50 tys. zł na wagon - pisze "DGP".

Branża zwraca uwagę, że wymiana klocków hamulcowych niekoniecznie musi być rozwiązaniem bezpiecznym. Zdaniem Macieja Libiszewskiego z PKP Cargo, stosowanie wkładek kompozytowych przy silnym mrozie może okazać się niebezpieczne, bo wydłuża drogę hamowania.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "DZIENNIK GAZETA PRAWNA", KOLEJ, PAP, PRZEGLĄD PRASY

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 s6000 03.02.2017 02:23
Niezalogowany użytkownik Po pierwsze, hamulce kompozytowe stosuje się z powodzeniem na różnych szerokościach geograficznych, także w mroźnych krainach Półwyspu Skandynawskiego. Prawda jest banalna — tak jak w przypadku odkurzaczy i herbaty, tak w przypadku hamulców kompozytowych jedne z nich są lepsze, inne zaś gorsze. Owszem, stosowanie niskiej jakości hamulców jest niebezpieczne, ale to chyba nie powinno dziwić. Zresztą niebezpieczne hamulce w ogóle nie powinny otrzymywać homologacji, a jak będzie, to kwestia krajowych przepisów.

Po drugie, z artykułu jasno wynika, że sprawa jest dopiero dyskutowana. W szczególności nie ustalono terminu ostatecznego wejścia w życie przepisów ani żadnych okresów przejściowych.  Jeżeli termin będzie rozsądny, tj. dostatecznie odległy, to rzecz nie będzie aż tak kosztowna, jak tutaj straszą — klocki czy tarcze hamulcowe i tak co jakiś czas trzeba wymieniać, a stare wagony modernizować.

W ogóle proponuję przeczytać pierwotny artykuł w DGP, gdzie sprawa została nakreślona szerzej — okazuje się, że w niektórych, silnie zurbanizowanych częściach Wspólnoty, problem hałasujących pociągów jest bardzo realny i domaga się rozwiązania. Natomiast polscy przewoźnicy będą proponować, żeby wymóg stosowania hamulców kompozytowych został ograniczony do wybranych odcinków linii, tych, gdzie to rzeczywiście jest zasadne. Przecież właśnie dlatego dyskutuje się takie pomysły, żeby nie wylać dziecka wraz z kąpielą.
Plusów: 0 Gość 02.02.2017 17:02
Niezalogowany użytkownik Z wkładkami kompozytowymi to już było w latach 19.12.2005 - na linii Sucha - Żywiec tylko cudem nie doszło do katastrofy, gdy pociąg zjeżdżał z góry bez możliwości hamowania, rozpędzając się, a na tym samym torze był drugi pociąg. Dopiero po tym zdarzeniu zaprzestano eksperymentów z kompozytami do hamulców, wcześniej były z nimi duże problemy, ale nie było bezpośredniego zagrożenia katastrofą. http://www.wykop.pl/wpis/14103765/jelesnia-zrobcie-cos-ja-nie-mam-hamowania-danuta-g/
Plusów: 4 inż. kolejarz 02.02.2017 13:56
Niezalogowany użytkownik Trzeba postawić pytanie - komu na tym przyjdzie grubo zarobić? Kto w Europie produkuje kompozytowe hamulce ? Oczywiście Niemcy i Francuzi !! i wszystko jest jasne. Przez swych urzędasów niem.-franc. - od mierzenia krzywizny bananów - firmy produkujące hamulce odpalając udział łapówkowy - starają się narzucić Europie kolejowej hamulce kompozytowe !!! Jest to Inna forma pomocy SWOIM - którą niedawno stosował Jean-Claude Juncker wobec przedsiębiorców z Luksemburga zwalniając ich z podatków !!!
Plusów: 5 Gość 02.02.2017 10:37
Niezalogowany użytkownik Z jednej komuny do drugiej się wybraliśmy .

wszystkie komentarze >