Co miesiąc zamyka się jeden klasztor

dodane 02.02.2017 16:35

RADIO WATYKAŃSKIE |

Przed życiem konsekrowanym w Hiszpanii stoją poważne wyzwania.

Co miesiąc zamyka się jeden klasztor   Lasse Persson / CC 2.0 Walencja, Hiszpania

Średnio każdego miesiąca w Hiszpanii zamyka się jeden klasztor. Takie dane podała tamtejsza Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER. Kraj ten ma jeszcze 41.974 osób zakonnych, choć to mniej, niż rok temu (42.292). 75 proc. stanowią kobiety. Do podanej liczby trzeba dodać jeszcze mnichów i mniszki – łącznie ok. 9 tys. Główne problemy życia konsekrowanego to wysoki wiek oraz brak powołań.

Średnia wieku osób zakonnych w Hiszpanii jest wysoka. Stąd śmierć jest naturalnym i głównym powodem zmniejszania się liczby zakonników. „Nie chodzi o wystąpienia, o których mówił Papież Franciszek w ostatnią sobotę” – zwraca uwagę s. María Rosario Ríos, przewodnicząca CONFER. Oczywiście, są „powołania, ale nie tak, jak 40 lat temu”. W bieżącym roku w nowicjatach łącznie jest 336 osób: 107 nowicjuszy i  229 nowicjuszek. „Nie ma powołań do życia zakonnego, tak jak nie ma ich do małżeństwa. Problem jest o wiele głębszy” – mówi s. Ríos. Jej zdaniem należy zacząć od ewangelizacji młodzieży, ponieważ „nikt nie będzie myślał o Kościele i powołaniu, jeśli wcześniej nie pozna Jezusa Chrystusa”. Zmieniło się też społeczeństwo. „Trzydzieści lat temu 25-latek uważany był za dorosłego, mógł się ożenić i założyć rodzinę. Dzisiaj mówimy o 30-letniej młodzieży. Pewne procesy opóźniły się i trzeba mieć to na uwadze” – podkreśla s. María Rosario Ríos.

W hiszpańskim życiu zakonnym od kilku lat obserwuje się restrukturyzację zakonów i zgromadzeń, określanie priorytetów mając na uwadze stan personalny wspólnot, głównie wiek, oraz zamykanie klasztorów i łączenie wspólnot. Najtrudniejsza sytuacja panuje w żeńskich klasztorach klauzurowych. Z drugiej strony nadzieją napawają nowe formy życia zakonnego i apostolskiego. Niektóre z nich nie tylko nie narzekają na brak powołań, ale wręcz cechuje je dynamiczny rozwój.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISZPANIA, KLASZTORY, ŻYCIE KONSEKROWANE

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Ajja 05.02.2017 20:55
Przecież to właśnie na fali soborowej "odnowy" zgromadzenia zakonne zaczęły zmieniać się w parodię i zatraciły swój wyjątkowy charakter.
Plusów: 1 W. 03.02.2017 17:52
Niezalogowany użytkownik Bo świat się zmienił, na gorsze. Wydaje mi się, że w dzisiejszym świecie człowiek od małego bombardowany jest tyloma bodźcami - internet, smartfony, tv, tablety - jak również przyjemnościami życia (kino, hipermarkety, wycieczki szkolne, trenowanie sportów, targi i wystawy oraz pokazy wszystkich możliwych produktów, reklamy , pełno golizny i seksu w teledyskach dla młodzieży i w mediach, kult ciała), że naprawdę trudno w tym wszystkim usłyszeć Boga. Jest raczej pogoń za doznaniami, co jeszcze można się nauczyć, ile językow obcych, jakie studia skończyć , gdzie pojechać, na jakim strzeżonym osiedlu kupić mieszkanie, jak zmienić pracę na coraz lepszą. Boga słucha się w ciszy. Sens życia wielu dziewczyn czy facetów polega na wrzucaniu swoich zdjęć prawie bez ubrań i w różnych pozach, codziennie nowa fotka i żeby było jak najwięcej "plusików" od oglądających, co za żenada. I takie duże dzieci mają szansę na dorośnięcie i zasilenie szeregów zakonnych? Szczerze wątpię.Nie wiem czy do zakonów będzie wielu chętnych w przyszłości....
Plusów: 2 Krzysiek 03.02.2017 08:43
Niezalogowany użytkownik >>nowe formy życia zakonnego i apostolskiego. Niektóre z nich nie tylko nie narzekają na brak powołań, ale wręcz cechuje je dynamiczny rozwój.<< Dobrze, że był II Sobór Watykański, który pomaga znaleźć się w dynamice współczesnego świata.
Plusów: 1 aaa 02.02.2017 23:56
Niezalogowany użytkownik nie procesy się opóźniły, tylko młodzież jest ściągana przez media, system edukacji czy zatrudnienia w taki klimat i postawy, gdzie się nie za bardzo odnajdzie z dotychczasowymi drogami powołania, zanim się ogarnie, że to nie to potem z tego "wymiksuje" jest dość późno, gadka, że się procesy opóźniły, jest na prawdę głupawa, w ogóle jakby obok tematu

wszystkie komentarze >