107,6 FM

Nagranie sprzed lat. Wałęsa: "Ale ja proszę o teczkę swoją"

Sławomir Cenckiewicz opublikował na swoim profilu na Facebooku film, który, jak pisze, znalazł jakiś czas temu w archiwum IPN.

Materiał został nagrany 29 maja 1992 r., czyli dzień po przyjętej przez Sejm uchwale lustracyjnej. Zobowiązywała ona ministra spraw wewnętrznych do ujawnienia nazwisk posłów, senatorów, ministrów, wojewodów, sędziów i prokuratorów, którzy byli tajnymi współpracownikami UB i SB w latach 1945–1990. Większa część nagrania znana jest z filmu "Nocna zmiana" Jacka Kurskiego, nie ma tam jednak końcowej części, która dziś jest interesująca z uwagi na wiedzę o związkach Lecha Wałęsy z SB. Na filmie widać Wałęsę, który jako urzędujący prezydent rozmawia z szefem MSW Antonim Macierewiczem w sprawie wykonania decyzji Sejmu. W pewnym momencie - w końcowej części - mówi nagle: "Ale ja proszę o teczkę swoją".

Jak wiadomo, sprawa realizacji uchwały znalazła dramatyczny finał 4 czerwca w postaci "nocy teczek", w której wyniku upadł rząd Jana Olszewskiego, a sprawa lustracji ugrzęzła na długi czas.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama