Penderecki: nigdy nie byłem współpracownikiem SB

dodane 03.03.2017 20:34

PAP |

Nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej "teczki" dotyczącej mojej osoby - napisał Krzysztof Penderecki w przesłanym PAP w piątek wieczorem oświadczeniu.

Penderecki: nigdy nie byłem współpracownikiem SB   Jan Hlebowicz /Foto Gość Krzysztof Penderecki

Portal niezalezna.pl poinformował po południu, że: "z notatki podpisanej przez zastępcę naczelnika wydziału +C+ KWMO w Krakowie wynika, że Penderecki był +wykorzystywany operacyjnie+ ze względu na swoje częste wyjazdy za granicę".

Dokument opublikował na Twitterze dziennikarz śledczy +Gazety Polskiej+ Piotr Nisztor.

Pełnomocnik Krzysztofa Pendereckiego adwokat Marta Rytlewska przesłała PAP wieczorem oświadczenie kompozytora.

"W związku z doniesieniami medialnymi, jakobym miał być w okresie PRL wykorzystywany jako +kontakt operacyjny Służby Bezpieczeństwa+ oświadczam niniejszym, iż nigdy nie byłem współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, nie posiadam także żadnych informacji na temat istnienia rzekomej +teczki+ dotyczącej mojej osoby. Jeżeli faktycznie takie dokumenty istnieją, ich sporządzenie, jak również wszelkie zdarzenia w nich opisane, pozostawały poza moją wiedzą i wolą" - napisał Penderecki.

Pod koniec stycznia IPN opublikował wykaz 6 467 jednostek archiwalnych, które w 2016 r. zostały wyłączone z tzw. zbioru zastrzeżonego. Wśród dokumentów są materiały dotyczące Ryszarda Kuklińskiego i tzw. nielegałów, czyli oficerów SB podszywających się pod inne osoby.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KULTURA, MUZYKA, PAP

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Melchi 04.03.2017 00:14
O przepraszam! niech każdy mówi za siebie. Dla mnie Penderecki nie jest autorytetem, jedynie znanym kompozytorem. A to czy jest ceniony na świecie...? Mam wątpliwości. Wystarczy znać środowisko normalnych muzyków, aby wiedzieć coś więcej na temat Jego cenności. :)
Plusów: 4 MarianNowak 03.03.2017 22:50
Pendereckiego chcą wrobić we współprcę z SB, ponieważ jest autorytetem na skalę światową, a w Polsce osób takiego formatu się nienawidzi.
Plusów: 2 Spoko 03.03.2017 21:50
Niezalogowany użytkownik Żałosne, po prostu żenada! Kolejny Wałęsa.

wszystkie komentarze >