107,6 FM

„Wyzwolenie kontynentu” w TVP 1

Jim Caviezel narratorem dokumentu o roli Jana Pawła II w upadku komunizmu.

Jednym z występujących w filmie ekspertów jest nasz redakcyjny kolega, Andrzej Grajewski, autor książki „Papież musiał zginąć”.

Film „Wyzwolenie Kontynentu: Jan Paweł II i Upadek Komunizmu” przedstawia przewodnią rolę Jana Pawła II w uwolnieniu Środkowej i Wschodniej Europy spod reżimu komunistycznego poprzez zainicjowanie „rewolucji sumienia", która była kluczowa dla upadku Żelaznej Kurtyny. Dokument, który zawiera rzadkie archiwalne materiały i wywiady,  był już pokazywany w telewizjach publicznych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

To, okraszona narracją Jamesa Caviezela oraz oryginalną muzyką Joego Kraemera, historia człowieka niezachwianej wiary zrodzonej z głębokiego, osobistego cierpienia, niezłomnej obrony godności pośród tragedii nazistowskiej i sowieckiej okupach, jak również nieugiętej wiary w duchową jedność Europy. Film w dobitny sposób odkrywa, jak te przekonania doprowadziły do upadku imperium zła.

W filmie znalazły się również m.in. wywiady z biografem papieża, George'em Weigelem, z wieloletnim asystentem Jana Pawła II, kardynałem Stanisławem Dziwiszem, z Richardem Allenem, doradcą ds. narodowego bezpieczeństwa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.

Dzieło powstało dzięki Rycerzom Kolumba, największej katolickiej męskiej organizacji bratniej. W Polsce Rycerze obecni są od ponad 10 lat i zrzeszają ponad 4,7 tys. mężczyzn działających w 94 radach na terenie 27 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Założycielem organizacji był ks. Michael McGivney, którego proce beatyfikacyjny toczy się obecnie. 

„Wyzwolenie Kontynentu: Jan Paweł II i Upadek Komunizmu” zobaczymy w TVP 1 o godz, 13.05

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama