Wojtyła i Bergoglio: Synowie Soboru, pasterze ludu

dodane 03.04.2017 07:30

RADIO WATYKAŃSKIE |

Wierni wskazują na podobieństwa łączące "Papieża z dalekiego kraju" z "Papieżem z krańca świata".

Wojtyła i Bergoglio: Synowie Soboru, pasterze ludu   Marco Garro / CC 2.0 Papież Franciszek

2 kwietnia 2005 r. odszedł do Domu Ojca Jan Paweł II. W ten sposób zakończył się jeden z najdłuższych i najwybitniejszych pontyfikatów w historii Kościoła. Pamięć o Karolu Wojtyle wciąż jest bardzo żywa, a wierni wskazują na podobieństwa łączące "Papieża z dalekiego kraju" z "Papieżem z krańca świata".

„Obydwaj są kochającymi Ewangelię synami Soboru Watykańskiego II, którzy od samego początku swej posługi widzieli konieczność szczególnej troski o rodzinę i potrzebujących” – mówi abp Vincenzo Paglia. Obecnego prezesa Papieskiej Akademii Życia i wielkiego kanclerza Papieskiego Instytutu Jana Pawła II ds. Studiów nad Małżeństwem i Rodziną mianował w 2000 r. biskupem właśnie Karol Wojtyła.

„Stajemy wobec wielkiego świadka wiary chrześcijańskiej, umiejącego nadać jej ten uniwersalny wymiar, jaki dziś dostrzegamy również w pontyfikacie Franciszka. I jeśli mam szukać wspólnego źródła, to poza Ewangelią wskazałbym na Sobór, który dla obydwu jest swoistą gwiazdą polarną – mówi Radiu Watykańskiemu abp Paglia.  – Zrobiło na mnie wrażenie to, że swój pierwszy Synod Biskupów Jan Paweł II poświęcił rodzinie i to samo zrobił Papież Franciszek. Ważne jest dostrzegać tę łączącą nić, nie jako zwykłe powtórzenie, ale rozwój. Wychodząc od «Familiaris consortio» dochodzimy do «Amoris laetitia». Jest tu ciągłość, którą, jak sądzę, trzeba odkrywać, aby w pełni dostrzec bogactwo papieskiego nauczania ostatnich dziesięcioleci”.

Abp Paglia wskazuje, że Wojtyłę łączy z Bergoglio również pragnienie pogłębienia dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego oraz troska o najuboższych. „Pamiętam, jak po swej pierwszej pielgrzymce do Brazylii Jan Paweł II poprosił członków Wspólnoty św. Idziego, by ruszyli z pomocą na wielkie peryferie brazylijskich miast, pełne potrzebujących” – wspomina abp Paglia. Zwraca uwagę, że przy tej okazji Papież Polak przypomniał, iż jest to posłanie płynące z Soboru: Kościół wychodzący do wszystkich, w tym szczególnie do najbardziej potrzebujących.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAN PAWEŁ II, KAROL WOJTYŁA, PAPIEŻ FRANCISZEK

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Pegaz 03.04.2017 20:40
Niezalogowany użytkownik W jakim celu miesza się tutaj ludziom w głowach? Posłuchajcie wykładu Ks prof Tadeusza Guza http://www.naszdziennik.pl/galeria/179049,amoris-laetitia.html?t=9
Plusów: 0 tradycja 03.04.2017 15:37
Niezalogowany użytkownik Na pewno w temacie fałszywego ekumenizmu, wolności religijnej, novus ordo, popierania modernistycznych duchownych i niewłaściwego podejścia do rozwodników w ponownych związkach..
Plusów: 4 christero 03.04.2017 11:24
Niezalogowany użytkownik https://dorzeczy.pl/swiat/23439/Watykanski-arcybiskup-bohaterem-erotycznego-muralu-na-scianie-katedry.htm
Plusów: 0 Jan Roncalli 03.04.2017 10:38
Niezalogowany użytkownik Ograniczeni pseudobogowie są ograniczeni najbardziej z powodu utraty poczucia grzechu przed którą przestrzegają papieże. Gdyby Bóg nie wiedział co się dzieje w świecie czy mógłby być Bogiem? Oni nie wiedzą co się z nimi dzieje, ale przekładają swoje grzechy na Kościół, innych ludzi, a nawet na Boga. Jak więc mogą wiedzieć co się dzieje w świecie jeżeli sami tego świata w swoim przekonaniu nie stwarzają.

wszystkie komentarze >

Reklama