107,6 FM

Sąd uniewinnił działacza pro life

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza 6 kwietnia uniewinnił współpracownika Fundacji Pro - Prawo do Życia.

Doniesienie na tego obrońcę życia złożyła aktywistka feministyczna i w konsekwencji został on oskarżony o umieszczenie na billboardach plakatów ukazujących zabite w wyniku aborcji dzieci. Obok zdjęć umieszczony był wizerunek Chrystusa z ewangelicznym cytatem.

- Działanie obrońcy życia mieściło się w granicach wolności wypowiedzi, gwarantowanej zarówno przez konstytucję, jak i Europejską Konwencję Praw Człowieka. Opublikowanie zdjęć nie stanowiło też wybryku w rozumieniu kodeksu wykroczeń, ani nie spowodowało zgorszenia, więc nie mogło być mowy o wypełnieniu znamion czynu zabronionego - argumentował obrońca działacza, mec. Kacper Chołody z Ordo Iuris.

Jak mówi Joanna Zając z tej samej organizacji, Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza przychylił się do tej argumentacji i uznał, że wypowiedzi w sprawach o szczególnie istotnym znaczeniu dla społeczeństwa - takich jak aborcja - mogą korzystać z mocniejszych środków wyrazu.

Widać to także na przykładzie reklam społecznych ostrzegających przez nałogowym paleniem papierosów czy brakiem ostrożności kierowców na drogach. Ukaranie działacza Fundacji Pro - Prawo do życia, choć usatysfakcjonowałoby zwolenników aborcji, stanowiłoby nieproporcjonalną ingerencję w jego wolność wypowiedzi.

W uzasadnieniu sąd przywołał także poprzednie orzeczenia dotyczące upubliczniania zdjęć martwych, abortowanych dzieci, podkreślając wskazanie dla utrzymania jednolitości orzecznictwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama