Ponad 910,5 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne

dodane 20.04.2017 10:35

PAP |

Ponad 910,5 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej.

Ponad 910,5 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne   PAP/Leszek Szymański

Pytanie referendalne, pod którym komitet zbierał podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pod koniec stycznia związał się komitet referendalny, w skład którego wchodzą przedstawiciele partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych popierających pomysł referendum, m.in. ruchu "Rodzice przeciwko reformie edukacji", koalicji "Nie dla chaosu w szkole", Krajowego Porozumienia Rodziców i Rad Rodziców, Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej, OPZZ, PO, Nowoczesnej, PSL, Razem i Inicjatywy Polska.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz przypomniał na konferencji, że zbiórkę podpisów rozpoczęto 1 lutego. "W zbiórkę zaangażowali się obywatele i obywatelki. W bardzo krótkim czasie - w ciągu dwóch zimowych miesięcy - zebraliśmy ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum szkolnego. Dokładnie: 910 558" - powiedział.

Po konferencji prasowej przedstawiciele komitetu referendalnego udali się na spotkanie z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Po spotkaniu mają złożyć zebrane podpisy.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego inicjatorzy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów osób popierających tę ideę. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, PAP, PARTIE, REFERENDUM, RODZICE, SZKOLNICTWO, ZNP, ZWIĄZKI

Przeczytaj komentarze | 19 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 21.04.2017 06:05
Niezalogowany użytkownik reforma edukacji jest potrzebna bo przy obecnym poziomie nauczania polowa Polakow wierzy,ze samolot niczym nie rozni sie od parowki.Obawiam sie tylko,ze po reformie PiSu 90% Polakow moze spasc do tego poziomu...bo jak dotad PiS nic porzadnie niezrobil i nawet konie na widok aktywistow PiSu zdychaja...a ustawa antyaborcyjna,ktora wprowadzil to arcydzielo kretactwa.A gdzie to podzial sie o.Rydzyk i dlaczego to nie protesuje?
Plusów: 1 Franciszek 20.04.2017 22:47
Niezalogowany użytkownik I koniec z programem GENDER realizowanym przez ~~300 szkół a o tym jedna jak i druga strona nie wspomina.
Plusów: 1 Fizyk 20.04.2017 20:59
Niezalogowany użytkownik Tych kogo dotyczy deforma.
Plusów: 6 Inny Gość 20.04.2017 16:25
Niezalogowany użytkownik Jest też sporo wsi gdzie jest dokładnie odwrotnie - we wsi było tylko 6 lat nauki szkolnej, a teraz będzie 8.

wszystkie komentarze >