Wywodził się z rodu króla Dawida, a na życie zarabiał stolarstwem

dodane 01.05.2017 08:30

KAI |

Św. Józef był małżonkiem i Oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny oraz opiekunem Jezusa.

Wywodził się z rodu króla Dawida, a na życie zarabiał stolarstwem   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość CZARKÓW, PARAFIA PW. ŚW. JÓZEFA ROBOTNIKA

Wywodził się z rodu króla Dawida. Mimo wysokiego pochodzenia nie posiadał żadnego majątku, a na życie zarabiał stolarstwem, ciesielką.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Uważa się, że św. Józef zmarł wcześnie, jeszcze przed rozpoczęciem nauczania publicznego przez Jezusa Chrystusa. Apokryfy i pisma Ojców Kościoła wysławiają jego cnoty i niewysłowione powołanie - oblubieńca Maryi, żywiciela i wychowawcy Jezusa. 

Józef jest patronem Kościoła powszechnego, wielu zakonów, diecezji i miast. Patronuje małżonków i rodzinom chrześcijańskim, ojcom sierot, a także cieśli, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników i wszystkich pracujących.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| 1. MAJA, PATRON DNIA, ŚW. JÓZEF ROBOTNIK

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 02.05.2017 14:17
Niezalogowany użytkownik Używasz słów "niewykluczone", "prawdopodobnie", "może" itp. Tak naprawdę nie wiemy jak było naprawdę i każda wersja może być na "tak" i na "nie".
Plusów: 0 Gość 02.05.2017 09:40
Niezalogowany użytkownik Dlaczego jest tyle dopowiedzeń do słów Pisma Świętego w postaci przywoływania apokryfów i innych dokumentów nie będących dogmatami . Pismo nic nie mów o statusie materialnym Świętej Rodziny. Niewykluczone, ze był średni, zwłaszcza, ze bycie potomkiem rodu królewskiego daje do myślenia. Moim zdaniem - np podróż Józefa do Judei, aby wykonać obowiązek spisu powszechnego nie wyglądała wcale, że biedaczyna wiezie na ośle Kobietę przez wiele dni i żywią się nie wiadomo czym. Św. Józef posiadał prawdopodobnie służbę, najemników lub robotników, podróżował pewnie w grupie ludzi, jego krewnych . To ,że nie znalazł miejsca w domu na nocleg wynikało z przepełnienia, a nie z biedy. Mędrcy w każdym razie pokłonili mu się w domu, a nie w grocie - po spisie zwolniły się miejsca; podobnie -ucieczka do Egiptu - to prawdziwa wyprawa, której w pojedynkę z osiołkiem na 40 stopniowym skwarze pustyni z małym Dzieckiem nikt raczej by nie przeżył. Moim zdaniem nic nie może zaprzeczyć, ze był zamożny, ale jednocześnie prawy i wierny Bogu.
Plusów: 0 Gość 02.05.2017 00:48
Niezalogowany użytkownik Modlitwa do św. Józefa Robotnika Papieża Pawła VI

Święty Józefie, patronie Kościoła, ty, który u boku Słowa Wcielonego trudziłeś się każdego dnia, aby zapracować na chleb; ty, który zaznałeś niepokoju o jutro, goryczy ubóstwa, tymczasowości pracy; ty, który promieniujesz dzisiaj, w dniu twego święta liturgicznego, przykładem twej postaci skromnej przed ludźmi, ale wielkiej przed Bogiem - spójrz na ogromną rodzinę, która została ci powierzona. Błogosław Kościołowi, przynaglając go coraz bardziej do podążania drogą ewangelicznej wierności, wspomagaj robotników w ich twardym bycie codziennym, broniąc ich od zniechęcenia, od buntu destruktywnego, jak również od pokus hedonizmu, módl się za ubogimi, którzy kontynuują ubóstwo Chrystusa na ziemi, wzbudzaj dla nich ciągłą hojność w ich braciach bogatych, strzeż pokoju na świecie, tego pokoju, który jedynie może gwarantować rozwój narodów, w pełnym urzeczywistnieniu ludzkich nadziei dla dobra ludzkości, dla misji Kościoła, dla chwały Trójcy Przenajświętszej. Amen.


Modlitwa do świętego Józefa robotnika - Jana XXIII

Święty Józefie, Opiekunie Dzieciątka Jezus, przeczysty Oblubieńcze Maryi, który wypełniając wiernie swoje obowiązki, pracą rąk zarabiałeś na utrzymanie Świętej Rodziny Nazaretańskiej, weź nas w swoją opiekę, kiedy z ufnością się do Ciebie zwracamy. Ty znasz nasze potrzeby, troski, nadzieje. Ty również przeżywałeś chwile próby, doświadczenia i niepokoju. Do Ciebie się uciekamy ufni, że w Tobie znajdziemy opiekuna.

Wśród rozlicznych zajęć codziennego życia Twoja dusza znajdowała pokój i ukojenie w głębokim zjednoczeniu z Jezusem i Jego Matką, Twojej pieczy powierzonym. Dopomóż i nam zrozumieć, że w naszych potrzebach nie jesteśmy opuszczeni, byśmy w naszej pracy też spotykali Jezusa i przy Nim trwali, podobnie jak Ty to czyniłeś.

Uproś nam tę łaskę, by w naszych rodzinach, w zakładach i miejscach pracy, wszędzie gdzie chrześcijanin pracuje, wszystko było nacechowane miłością, cierpliwością i sprawiedliwością. Niech każdy usiłuje czynić wszystko dobrze, by kiedyś otrzymał bogactwo darów nieba. Amen.

wszystkie komentarze >