Ogromna flaga na latarni morskiej

dodane 02.05.2017 14:15

PAP |

Na świnoujskiej latarni morskiej zawieszona została we wtorek, w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, ogromna biało-czerwona flaga. Jej powierzchnia to blisko 560 metrów kwadratowych, flagę widać z odległości kilkunastu kilometrów.

Ogromna flaga na latarni morskiej   PAP/Marcin Bielecki

Podczas podnoszenia flagi hymn narodowy odegrała orkiestra reprezentacyjna 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

"Obawialiśmy, czy silny wiatr umożliwi nam wciągnięcie flagi, ale na szczęście dziesięciu alpinistów i specjalny system lin i bloczków umieściło bez problemu flagę na latarni" - powiedział PAP Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. "Jeżeli pogoda pozwoli flagę będzie można oglądać w Świnoujściu do zmierzchu 3 maja" - dodał.

Flaga jest największą powiewającą biało-czerwoną w Polsce - ocenia Piwowarczyk. Ma 558 metrów kwadratowych powierzchni; liczy 31 metrów długości i 18 metrów wysokości.

Jak powiedział Piwowarczyk flagę szyły trzy krawcowe łącznie przez 36 godzin, składało ją 30 uczniów, a całe przygotowania trwały dwa tygodnie. Według Piwowarczyka gigantyczna flaga jest widoczna z kilkunastu kilometrów.

Organizatorzy przedsięwzięci planują po zdjęciu flagi pociąć ją na mniejsze i rozdać mieszkańcom Świnoujścia w przyszłym roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Piwowarczyk zapowiedział, że w przyszłym roku będą chcieli pobić świnoujską flagą rekord świata, który należy do Greków.

"Grecka największa wisząca flaga na świecie liczy 648 metrów kwadratowych, my chcemy uszyć i zawiesić na latarni jeszcze większą" - zapowiedział.

Flaga zawisła na świnoujskiej latarni już po raz czwarty. Z roku na rok jej wymiary są większe.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBCHODY, PAP, ŚWIĘTO

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 JAWA25 02.05.2017 17:23
o czym piszesz?
Plusów: 1 mee... 02.05.2017 14:25
Niezalogowany użytkownik ...to i w Berlinie widac, a czy -targowica- widzi?

wszystkie komentarze >

Reklama