Nagroda dla Agnieszki Holland

dodane 06.05.2017 09:44

PAP |

Polska reżyserka i scenarzystka filmowa zostanie uhonorowana doroczną nagrodą "Wizjonerów" 27 Waszyngtońskiego Festiwalu Filmów Żydowskich (WJFF).

Nagroda dla Agnieszki Holland   Roman Koszowski /Foto Gość

Nagroda Wizjonerów jest przyznawana przez organizatorów festiwalu "za odkrywcze i wnikliwe przedstawienie różnorodności losów Żydów w sztuce filmowej".

Obok Agnieszki Holland, w tym roku "Doroczną Nagrodę Wizjonerów WJFF" otrzyma znany amerykański filmowiec Barry Levinson, który w 1988 został nagrodzony Oscarem za reżyserię filmu "Rain Man"

Agnieszka Holland zamierza odebrać nagrodę osobiście 27 maja po pokazie, w ramach festiwalu WJFF, zrealizowanego w roku 1985 swojego dramatu wojennego "Gorzkie żniwa".

"Gorzkie żniwa" w reżyserii Agnieszki Holland, były nominowane w 1985 r. do nagrody Oscara, najbardziej prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej, w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

W ramach festiwalowych pokazów w kinach Amerykańskiego Instytutu Filmowego (American Film Institute), Narodowej Galerii Sztuki (National Gallery) oraz w kinach studyjnych metropolii waszyngtońskiej, zostanie zaprezentowany niedawno odrestaurowany film polsko-amerykańskiego reżysera Józefa "Josepha" Greena " List do matki". Dramat "List do matki" został zrealizowany w języku jidisz w roku 1938.

Innymi polonikami tegorocznej edycji festiwalu WJFF będzie przypomnienie obrazu "Sanatorium pod klepsydrą", filmu pokazywanego obecnie w Nowym Jorku w ramach retrospektywy twórczości Wojciecha Hasa. Zaprezentowany zostanie też argentyński dramat w reżyserii Alejandro Magnone'a "Subte-Polska" o próbie powrotu Tadeusza, 90-letniego imigranta z Polski, do wspomnień swojej młodości.

W tym roku, w ramach festiwalu WJFF, który w ciągu ostatnich 27 lat na stałe wszedł do kalendarza kulturalnego stolicy nad Potomakiem i ma rzeszę zagorzałych zwolenników, zostanie zaprezentowanych 69 filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce żydowskiej z 25 państw świata.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FESTIWAL, FILM, KULTURA, ODZNACZENIA, PAP, POLSKA, USA, ŻYDZI

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 JAWA25 06.05.2017 12:30
po co o tym pisać?
Plusów: 0 max 06.05.2017 10:28
Niezalogowany użytkownik Trudno nie nagradzać osoby która w wypowiedziach przejawia niechęć do religii w szczególności Kościoła Katolickiego, polskiego patriotyzmu, polskości, Polaków i która wybiela komunizm i kolaboracje z Sowietami.

wszystkie komentarze >

Reklama