107,6 FM

Industriada na 500+ przejdź do galerii

Aż 537 atrakcji i wydarzeń w 47 zabytkach w 28 miastach województwa śląskiego - tak w liczbach prezentuje się tegoroczna Industriada, która wystartuje 10 czerwca. Motywem przewodnim jest rytm maszyn.

Oficjalna inauguracja festiwalu odbędzie się w Chorzowie , gdzie wieża wyciągowa szybu Prezydent zmieni się w instrument muzyczny podczas widowiska plenerowego Industrument. Zakończenie święta Szlaku Zabytków Techniki zaplanowano w Centrum Edukacji i Biznesu "Nowe Gliwice", gdzie zobaczymy spektakularne widowisko "Podniebna podróż" belgijskiego teatru Tol oraz posłuchamy koncertów Velvetve, Yoachima i Max Bravury.

W natłoku festiwalowych atrakcji zaplanowanych na 10 czerwca oraz kilkunastu wydarzeń odbywających się dzień wcześniej w ramach rozruchu maszyn pomoże nam zakładka "Moja Industriada" na stronie internetowej festiwalu (www.industriada.pl). Można tam zaplanować indywidualny program święta Szlaków Zabytków Techniki, uwzględniając program np. dla dzieci, pasjonatów lub według własnych upodobań. Zdecydowana większość festiwalowych atrakcji jest dostępna bezpłatnie. Część z nich wymaga wcześniejszej rezerwacji (44 wydarzenia), a w niektórych mogą brać udział wyłącznie osoby dorosłe lub dzieci pod opieką rodziców. 

Dwa spośród 47 festiwalowych obiektów to industriadowi debiutanci. Po raz pierwszy w historii festiwalu będziemy mogli zajrzeć do Fabryki Pełnej Życia, czyli dawnej fabryki obrabiarek Defum w Dąbrowie Górniczej, która przygotowała m.in. wystawę fotografii postaci związanych z rozwojem przemysłu w mieście, warsztaty rodzinne oraz spacery badawcze. Na Industriadzie debiutuje także osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku-Paruszowcu, które zaprasza m.in. na warsztaty animacyjno-artystyczne.

Dzięki wsparciu Instytucji Filmowej "Silesia Film" w Walcowni Cynku w Katowicach będzie można zobaczyć prapremierową projekcję filmu składającego się z amatorskich nagrań przekazanych przez mieszkańców regionu, prezentujących codzienne życie w rytmie maszyn. - Dzięki współpracy organizatorów festiwalu z Kolejami Śląskimi, KZK GOP i MZK Tychy do zdecydowanej większości obiektów dojedziemy, korzystając ze specjalnych kuponów upoważniających do bezpłatnego przejazdu. Jak widać, Industriada to festiwal, który dosłownie i w przenośni łączy przemysłowe tradycje całego regionu - mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego. - W ubiegłym roku liczba turystów odwiedzających Browar Obywatelski wzrosła pięciokrotnie. Teraz, gdy działać będzie bezpłatny transport tyskiego przewoźnika, może być równie dobrze - dodaje.

Aby skorzystać z bezpłatnego transportu przygotowanego przez Koleje Śląskie, KZK GOP czy MZK Tychy, należy zaopatrzyć się w specjalny kupon. Bezpłatny transport przygotowano również na południu województwa (na trasie Bielsko - Biała - Cieszyn - Ustroń - Żywiec), w Częstochowie, pomiędzy Tarnowskimi Górami i Zabrzem oraz w Rybniku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Industriady w zakładce "Transport".

Warto wspomnieć, że w lutym Polska Organizacja Turystyczna odznaczyła Industriadę "Złotym Certyfikatem" i uznała, że jest najlepszym produktem turystycznym w Polsce. Do tej pory taki tytuł przyznano tylko osiem razy. Pierwszym nagrodzonym był w 2008 roku... Szlak Zabytków Techniki.

- Podczas Industriady odwiedzamy autentyczne kopalnie, huty czy nawet wciąż działające zakłady przemysłowe. To miejsca z historią i niezwykłym klimatem, który zauroczył już niejedną osobę. Dla fanów mamy w tym roku wyjątkową propozycję - zapowiada Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. - Dwie instytucje kultury: Ars Cameralis Silesiae Superioris i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach stworzyły linię produktów inspirowanych przemysłowymi obiektami i industrialną historią regionu. W ofercie znajdą się m.in.: szlakowe torby, plecaki, biżuteria, ale też gra planszowa "Przemysłowy Magnat". Ponadto z marką Gryfnie, która od lat promuje śląską godkę i lokalną tradycję, powstaną koszulki inspirowane obiektami Szlaku Zabytków Techniki - informuje H. Mercik.  

 

« 1 »
Start w Chorzowie

WIARA.PL DODANE 18.05.2017

Start w Chorzowie

oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama