Kard. Sarah: Liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią Sobór

dodane 30.05.2017 07:10

RADIO WATYKAŃSKIE |

Napisanie wprowadzenia do książki pt. „Siła ciszy” było inicjatywą samego Benedykta XVI – ujawnił autor, kard. Robert Sarah na marginesie prezentacji niemieckiego tłumaczenia tego dzieła.

Kard. Sarah: Liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią Sobór   François-Régis Salefran / CC-SA 4.0 Kardynał Robert Sarah

Papież senior rozmawiał z gwinejskim kardynałem po przeczytaniu tej książki i stwierdził, że opisuje ona to, co również dla niego jest źródłem życia duchowego. Przy tej okazji zaproponował autorowi, że sam napisze wprowadzenie do niemieckiego wydania.

Kard. Sarah wyznał, że ta książka o ciszy w życiu chrześcijańskim oparta jest zarówno na jego osobistym doświadczeniu duchowym, jak i na tym, co poznał jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. Odniósł się on w szczególności do zubożenia liturgii w ostatnich dziesięcioleciach, gdy dostosowuje się ją do oczekiwań człowieka, tak iż traci swoje bogactwo. Coraz częściej staje się ona swoistym happeningiem, a niezrozumiałe ponoć gesty zastępuje się zalewem słów. Zdaniem kard. Saraha liturgia w dzisiejszym kształcie nie spełnia zadań, które stawiał przed nią sobór. Nie jest źródłem i szczytem, nie prowadzi do uświęcenia. Podkreśla on, że zmiany są konieczne. Dostrzega to wielu młodych księży, co dobrze zapowiada na przyszłość – uważa kardynał.

Zapytany o aktualny kryzys w Kościele, zamęt i dezorientację, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego odpowiedział: „Musimy się modlić, dbać o rodzinę i dochować wierności doktrynie. Bóg wskaże nam właściwą drogę, bo zamęt nie jest dobrym sposobem na życie”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI, KARD. SARAH

Przeczytaj komentarze | 32 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 6 Jarosław SYRKIEWICZ 30.05.2017 12:07
Niezalogowany użytkownik Sam pamiętam zdziwienie jakie wywołał u mnie fakt sprawowania dwóch Mszy jednocześnie przy sąsiednich ołtarzach w moim kościele
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ale przepraszam - to jest błąd? Brak godności? Nie rozumiem. I na jednym i na drugi ołtarzu sprawowane były przecież Ofiary Chrystusa.
Plusów: 25 Gość 30.05.2017 12:07
Niezalogowany użytkownik Wiele źródeł podaje, że Msza posoborowa jest wzorowana jest na protestanckiej wieczerzy i została uformowana przy udziale protestanckich pastorów. Twórca tej Mszy, ks.Bugnigni, korzystał z protestanckich ksiąg liturgicznych -. To wystarczy, żeby jak najszybciej od niej odejść i wrócić do prawdziwie katolickiej Mszy przedsoborowej.
Plusów: 8 Ja 30.05.2017 12:04
Niezalogowany użytkownik Bezimienny, Benedykt XVI wzywał do przywracania orientacji w kulcie Bożym - pisał w "Duchu Liturgii" np. o tym, że takim symbolicznym "Wschodem" powinien być krzyż umieszczony w centrum ołtarza. A na NOM-ie co masz w centrum ołtarza? Mikrofon.
Plusów: 10 Jarosław SYRKIEWICZ 30.05.2017 12:03
Niezalogowany użytkownik Albo myślec o każdym innym, dowolnym temacie
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------A na NOMie tak się nie zdarza?

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.