Uczestnik identyfikacji w Smoleńsku: Rosjanie decydowali o wszystkim

dodane 02.06.2017 08:40

PAP |

Polscy patomorfologowie z początku nie byli dopuszczeni do identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej - mówi w wywiadzie dla piątkowego "Super Expressu" dr Dymitr Książek, uczestnik identyfikacji ofiar katastrofy. Rosjanie o wszystkim decydowali - dodał.

Uczestnik identyfikacji w Smoleńsku: Rosjanie decydowali o wszystkim   Jakub Szymczuk /Foto Gość Pochód z Katedry pod Pałac Prezydencki, 10.04.2015 Warszawa

"Dopiero później poszły jakieś układy, że mogą być przy ciałach, ale to Rosjanie rządzili przy zwłokach" - powiedział. "Byli prokuratorzy z Polski, ale sądzę, że to Rosjanie o wszystkim decydowali" - dodał. "Nasi tylko oglądali ubrania, widzieli zwłoki. I to wszystko" - powiedział Książyk.

Dr Dymitr Książek był jednym z pięciu polskich specjalistów obecnych przy identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Oprócz niego w Moskwie był także dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, drugi doktor oraz dwóch pielęgniarzy.

"W Moskwie panował ogromny chaos i bałagan. Nie było kontroli ze strony polskich przedstawicieli, a najwyższą reprezentantką władz była niestety minister zdrowia Ewa Kopacz" - dodał doktor. Jego zdaniem przy identyfikacji ciał ofiar zamiast niej powinien być obecny ówczesny premier Donald Tusk. "Osoby, które wtedy rządziły, czyli Tusk i Kopacz, powinny ponieść konsekwencje" - uważa lekarz.

Książek powiedział, że Ewa Kopacz "pomagała rodzinom i podpisywała protokoły z identyfikacji ciał", ale "nie dało się odczuć", by koordynowała prace rozpoznawania ciał. Zdaniem Książka wizyta w Moskwie "chyba złamała, przerosła" Kopacz. "Ona nie była tam tylko ministrem zdrowia pocieszającym rodziny. Ona reprezentowała polski rząd" - powiedział.

Jego zdaniem ekshumacje ciał są przeprowadzane po zbyt długim czasie. "To o siedem lat za późno" - dodaje.

Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek poinformował w czwartek, że podczas dotychczasowych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, w 9 przypadkach znaleziono części ciał innych osób; w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego ujawniono fragmenty ciał dwóch innych osób.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKSHUMACJA, KATASTROFY, LOTNICTWO, PAP, PRZEGLĄD PRASY, SMOLEŃSK

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 02.06.2017 20:29
Niezalogowany użytkownik ... i zakończyło się - identycznymi wnioskami jak to Rosyjskie, sam Miller mówił, że jeśli będzie inny wynik to "sami sobie ukręcą bat na własne plecy"
Plusów: 2 Tomek 02.06.2017 14:39
Niezalogowany użytkownik Nie kłam bezczelnie, żadnego śledztwa Polski rząd nie oddał Rosjanom. nasze śledztwo było prowadzone odrębnie i zakończyło się.
Plusów: 1 Gość 02.06.2017 14:11
Niezalogowany użytkownik Masz na myśli urzędników pełniącego wówczas (i to błyskawicznie) obowiązki Prezydenta - Bronisława Komorowskiego?
Plusów: 5 Gość 02.06.2017 12:11
Niezalogowany użytkownik Donald Tusk i jego ministrowie powinni ponieść odpowiedzialność, również karną za zaniedbania w związku z katastrofą, za oddanie śledztwa Rosji, za rezygnację z proponowanej pomocy USA i krajów UE w śledztwie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl