Po 850 latach ustalono przyczynę śmierci świętego

dodane 02.06.2017 14:05

KAI |

Po ponad ośmiuset pięćdziesięciu latach od śmierci w 1160 roku św. Ubalda z Gubbio, biskupa i patrona tego miasta w Umbrii, włoscy lekarze ustalili jej przyczynę. Cierpiał on na chorobę skóry, zwaną pemfigoidem, której rezultatem były objawy do złudzenia przypominające poważne poparzenie.

Po 850 latach ustalono przyczynę śmierci świętego   PD Wizerunek św. Ubalda

Ekipa, która wykryła to, złożona m.in. z anestezjologa i chirurga plastycznego, wyraża jednocześnie przypuszczenie, że choroba ta, która była przyczyną straszliwych cierpień świętego w ostatnich latach życia, przyczyniła się do zachowania jego ciała w niemal doskonałym stanie. Jednym z rezultatów choroby było bowiem kompletne odwodnienie organizmu.

Włoscy lekarze, pochodzący w większości z samego Gubbio, szczegółowo opisali swoje odkrycie w "Journal of European Academy of Dermatology and Venereology".

Ubald Baldassini urodził się w Gubbio ok. 1083 r., a zmarł tamże 16 maja 1160 r. Wcześnie osierocony był wychowywany przez kanoników regularnych. W 1114 r. przyjął święcenia kapłańskie i w trzy lata później obrany został przeorem klasztoru świętych Mariana i Jakuba. Zanim został biskupem Gubbio w 1129 r., odbudował po pożarze tamtejszą katedrę. Kanonizował go w 1192 r. papież Celestyn III. Św. Ubald jest patronem Gubbio oraz orędownikiem chorych na migreny i autyzm.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ŚW. UBALD

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl