Straż Graniczna wnioskuje o wydalenie dwójki imigrantów z Polski

dodane 15.07.2017 14:49

PAP |

Chodzi o Afgańczyków, którzy w czwartkowy wieczór zostali znalezieni w ciężarówce przy autostradzie A1 w Gajewie. O ich dalszym losie zadecyduje bydgoski sąd.

Straż Graniczna wnioskuje o wydalenie dwójki imigrantów z Polski   Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Wcześniej obywatele Afganistanu mogliby zostać umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli k. Warszawy. W piątek po sprowadzeniu tłumacza przysięgłego śledczym udało się porozumieć z przebywającymi nielegalnie na terenie Polski mężczyznami. Wsiedli do kontenera przewożącego owoce i warzywa, który był załadowywany w Macedonii. Końcowy przystanek ciężarówka miała w Obwodzie Kaliningradzkim.

"Po przesłuchaniu mężczyzn doszło do ich przekazania straży granicznej. Kontakt z nimi nie był łatwy, gdyż często zmieniali swoją wersję wydarzeń i podawali różne fakty, chociażby dotyczące swojego pochodzenia" - potwierdziła PAP oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Świeciu Joanna Tarkowska.

"Komendant placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wystąpił do sądu rejonowego w Bydgoszczy z wnioskiem o umieszczenie cudzoziemców w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli k. Warszawy w celu wydalenia z terytorium RP" - powiedział w rozmowie z PAP dyżurny bydgoskiej placówki straży granicznej.

Informacja odnośnie do decyzji sądu w tej sprawie nie dotarła jeszcze do przedstawicieli SG.

Jak wcześniej informował PAP dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, w czwartek ok. godziny 20.20. otrzymał informację od polskiego kierowcy, który zatrzymał się w Gajewie, przy autostradzie A1. Do tego mężczyzny zwrócił się o pomoc inny kierowca narodowości macedońskiej przewożący ciężarówką warzywa i owoce. Zaniepokoił się, kiedy usłyszał pukanie w swoim kontenerze.

Rzecznik prasowa świeckiej policji podała wtedy, że po przyjeździe policji kontener został otwarty. W środku były dwie osoby obcej narodowości. "Z ich oświadczenia wynika, że pochodzą z Afganistanu" - mówiła Tarkowska.

W piątek do sprawy odniósł się w Chełmnie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

"Zjawisko przemytu ludzi oczywiście jest, ale w Polsce w skali marginalnej w porównaniu z innymi państwami. Wynika to z faktu szczelności polskiej granicy - jednocześnie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Mimo różnych prób nacisku ze strony rzecznika praw obywatelskich czy posłów Nowoczesnej, polska straż graniczna będzie wypełniała swoje obowiązki rzetelnie. Nie dopuścimy do tego, żeby Polska stała się krajem tranzytowym, przez który przerzuca się ludzi napływających do zachodniej Europy z Azji, Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu" - odpowiedział minister na pytanie PAP w tej sprawie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRZESTĘPCZOŚĆ

DO POBRANIA: |
Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 16.07.2017 06:42
Niezalogowany użytkownik Skoro jechali z Macedonii to robotę zepsuli Węgrzy bo to ich granica była dla nich wjazdową do UE. A po tym gdyby nie stukanie to dojechaliby do celu. Więc jeszcze trochę pracy i uszczelnienia granic jest. Szkoda tylko że takie przypadki się puszcza natomiast polskie autobusy z turystami są bardzo szczegółowo kontrolowane.
Plusów: 4 JAWA25 15.07.2017 16:41
zadecyduje bydgoski sąd, a od czego jest Urząd ds. Cudzoziemców?

wszystkie komentarze >