107,6 FM

Satanistyczny pomnik w centrum miasta

W jednym z amerykańskich miast niebawem stanąć ma pierwszy w Stanach Zjednoczonych pomnik satanistyczny. Cały pomysł spotkał się jednak z ogromnym sprzeciwem katolików.

W Belle Plaine, w stanie Minnesota niebawem powstać ma pomnik symbolizujący Szatana. Miejsce, w którym stanąć ma monument nie jest przypadkowe. To Park Pamięci Weteranów, w którym znajduje się tzw. „strefa wolnej mowy”. Dozwolone jest w niej stawianie pomników o dowolnej tematyce, pod warunkiem, że będą oddawać cześć poległym weteranom. I właśnie z tego zapisu w prawie skorzystała The Satanic Temple – działająca w Stanach Zjednoczonych organizacja odwołująca się do satanizmu, ale promująca też sekularyzm i ateizm. Instytucja ta wyszła z inicjatywą, aby w przestrzeni publicznej wybudować swój własny pomnik, promujący ich idee. Obelisk zwany „miską mądrości” ma mieć kształt sześciennej kostki koloru czarnego. Po bokach mają znajdować się pozłacane pentagramy, a na górze pusty hełm, w którym umieszczone będą wspomnienia o poległych żołnierzach.
Cały pomysł spotkał się z ogromnym oburzeniem wśród grup i organizacji zrzeszających katolików, a przede wszystkim wśród wielu mieszkańców miasta. W zeszłą sobotę odbył się głośny protest, na którym skandowano: „Szatan jest zły”, „Zło nie ma praw”, „Szatan zabiera dusze do piekła”.
Co do postawienia pomnika zdania są podzielone. Jedni uważają, że całe przedsięwzięcie jest obrazą Boga, inni natomiast, że każdy ma prawo do wolności wyznania i wolności słowa.
Robert Ritchie – dyrektor zarządzający fundacją non-profit „Ameryka Potrzebuje Fatimy”, która intensywnie sprzeciwia się postawieniu monumentu – skomentował to tymi słowami: „To naprawdę nie jest kwestia wolności słowa, ponieważ ludzie, którzy są pod wpływem Szatana, robią to, co Szatan chce. To bardziej pytanie: Dlaczego chcemy, aby diabeł wśród nas?”.
A jak do całej sprawy odniosła się rada miasta, która wydała zezwolenie na budowę pomnika? Radni, pod naciskiem protestujących, obiecali, że rozważą usunięcie „strefy wolnej mowy”. Boją się jednak, że takie działanie, może poskutkować protestami ze strony osób wyznających inne religie i mogą oni domagać się usunięcia z parku symboli chrześcijańskich.

Satanic Monument: the Baphomatic Bowl of Wisdom build (Full length)
Pretty Hate Machining

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama