107,6 FM

Tour de Pologne - powrót Rafała Majki

Po trzech latach Rafał Majka ponownie wystartuje w Tour de Pologne. Triumfator z 2014 roku zapowiada walkę o drugie zwycięstwo. Wyścig rozpocznie się w sobotę w Krakowie, a zakończy 4 sierpnia po raz pierwszy w Bukowinie Tatrzańskiej.

Honorowy patronat nad największą kolarską imprezą w kraju objął Prezydent RP Andrzej Duda.

"Podjąłem decyzję - wystartuję w tym roku w Tour de Pologne! Tour de France był mnie pechowy - upadek na 9. etapie pozbawił mnie szans walki o +generalkę+. Wyleczyłem już jednak rany i wracam do gry" - napisał Majka kilka dni temu na Facebooku.

Kolarz niemieckiej grupy Bora-Hansgrohe zakończył występ w Tour de France 10 lipca, nazajutrz po etapie, na którym mocno się potłukł podczas szybkiego zjazdu z górskiej przełęczy. Rany były głębokie, zdarta skóra z kolan i łokci, obrażenia klatki piersiowej i pleców. Jak przyznał, po raz pierwszy płakał z bólu jadąc do mety w Chambery. Od ponad tygodnia jednak intensywnie trenuje i jest gotowy do podjęcia wyzwania.

Deklaracja Majki ucieszyła dyrektora wyścigu Czesława Langa.

"Jest bardzo zmotywowany, jest w nim sportowa złość po wypadku w Tour de France. Formę, jaką przygotował na wyścig we Francji, chce teraz spożytkować na Tour de Pologne. Będzie starał się walczyć o zwycięstwo, a w drużynie ma dwukrotnego mistrza świata Słowaka Petera Sagana, prawdziwego showmana, który porywa tłumy" - powiedział Lang.

Trzecią gwiazdą światowego formatu na starcie w Krakowie będzie Włoch Vincenzo Nibali z ekipy Bahrain-Merida. "Rekin z Mesyny" ma w dorobku zwycięstwa we wszystkich wielkich tourach. W tegorocznym Giro d'Italia zajął trzecie miejsce, a z Tour de France zrezygnował.

Na liście startowej nie brakuje innych znanych nazwisk. Są doświadczeni i utytułowani zawodnicy, jak mistrz olimpijski z Pekinu (2008) Hiszpan Samuel Sanchez czy mistrz świata z Florencji (2013) Portugalczyk Rui Costa, ale jest też wielu niezwykle utalentowanych i głodnych sukcesu kolarzy młodego pokolenia, m.in. zwycięzcy klasyfikacji młodzieżowych: ubiegłorocznego Tour de France - Brytyjczyk Adam Yates i tegorocznego Giro d'Italia - Luksemburczyk Bob Jungels.

Kto zwycięży w Tour de Pologne? Gwiazda formatu Majki, Sagana i Włocha Vincenzo Nibalego, czy kolarz mniej znany, jak choćby przed rokiem Belg Tim Wellens?

Zapytany o to Lang, odpowiedział: "Nie ma w sporcie pewniaka. Nasz wyścig jest otwarty i kreuje gwiazdy. W Tour de Pologne obowiązuje zasada +bij mistrza+. Ten, kto pokona Majkę, Sagana i Nibalego, sam będzie w przyszłości wielkim kolarzem".

W wyścigu wystartuje 18 ekip World Tour oraz cztery zaproszone, a wśród nich reprezentacja biało-czerwonych pod nazwą Orlen CCC Polska i grupa CCC Sprandi Polkowice. Po raz pierwszy drużyny pojadą w składach siedmioosobowych. W sumie 154 zawodników, w tym 15 Polaków. W stawce będzie pięciu z ośmiu polskich kolarzy ścigających się na co dzień w grupach World Tour. Zabraknie tylko tych, którzy w minioną niedzielę w Paryżu ukończyli Tour de France - Michała Kwiatkowskiego (Sky), Macieja Bodnara i Pawła Poljańskiego (obaj Bora-Hansgrohe).

W piątek na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się prezentacja uczestników TdP (początek o godz. 16). Rywalizacja rozpocznie się następnego dnia etapem o długości 130 km ze startem i metą w Krakowie. Potem zawodnicy będą finiszować w Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej. Organizatorzy zrezygnowali z jazdy indywidualnej na czas, która od kilku lat kończyła wyścig pod Wawelem.

"Poskracaliśmy etapy, aby stały się bardziej dynamiczne. Już na trzecim - do Szczyrku - mamy góry i już w pewnym stopniu będzie ustawiona klasyfikacja generalna. Na zakończenie wyścigu też mamy dwa górskie odcinki, a na ostatnim etapie wokół Bukowiny Tatrzańskiej znaleźliśmy nowe podjazdy" - dodał dyrektor i główny organizator imprezy.

Przed rokiem TdP wygrał Wellens, a najlepszy z Polaków Paweł Cieślik (Verva Activejet) zajął 19. miejsce. Była to jedna z najtrudniejszych edycji wyścigu. Ze względu na fatalne warunki pogodowe - zimno, mgłę i ulewę - anulowano szósty, "królewski" etap wokół Bukowiny Tatrzańskiej. <PRE> Trasa 74. Tour de Pologne:

29.07, 1. etap: Kraków - Kraków (130 km) 30.07, 2. etap: Tarnowskie Góry - Katowice (142 km) 31.07, 3. etap: Jaworzno - Szczyrk (161 km) 01.08, 4. etap: Zawiercie - Zabrze (238 km) 02.08, 5. etap: Nagawczyna - Rzeszów (130 km) 03.08, 6. etap: Wieliczka - Zakopane (189 km) 04.08, 7. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (132 km)

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama