Wyjaśnienia ZZ Pracowników ZUS ws. ostrzeżenia nadzoru finansowego

dodane 02.08.2017 12:26

PAP |

Związek Zawodowy Pracowników ZUS nie prowadzi działalności gospodarczej ani ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej - zapewnił związek w oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na wpisanie go przez Komisję Nadzoru Finansowego na tzw. listę ostrzeżeń publicznych.

Wyjaśnienia ZZ Pracowników ZUS ws. ostrzeżenia nadzoru finansowego   Roman Koszowski / Foto Gość ZUS

KNF poinformowała we wtorek, że wpisała na listę ostrzeżeń publicznych Związek Zawodowy Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie. Chodzi o wykonywanie czynności ubezpieczeniowych lub działalności reasekuracyjnej bez zezwolenia.

"Związek Zawodowy Pracowników ZUS oświadcza, że nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej lub innej działalności o charakterze ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym. Statut Związku Zawodowego Pracowników ZUS pozwala na inicjowanie, organizowanie i udzielanie pomocy społecznej członkom Związku poprzez tworzenie funduszy, pomocy materialnej w przypadkach zdarzeń losowych oraz propagowanie nowych ubezpieczeń dla pracowników i ich rodzin" - napisano w oświadczeniu związku.

ZZ Pracowników ZUS wskazuje, że propagowanie nowych ubezpieczeń nie należy utożsamiać z prowadzeniem działalności o charakterze ubezpieczeniowym.

"Wpis na listę ostrzeżeń przez KNF na podstawie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa nie jest równoznaczny z jego faktycznym popełnieniem. O tym, czy w istocie do czynu zabronionego doszło, rozstrzygają w ramach właściwej procedury inne organy Państwa" - zaznaczono w oświadczeniu.

Podkreślono ponadto, że "budzi zdziwienie fakt rozpowszechniania przez pracodawcę takich informacji w trakcie trwania sporu zbiorowego, którego stroną jest m.in. Związek Zawodowy Pracowników ZUS - największa zakładowa organizacja w ZUS".

Związek ostrzegł, że dalsze rozpowszechnianie nieprawdziwych i szkalujących informacji spowoduje podjęcie przez władze związku działań przewidzianych prawem.

Jak podała KNF we wtorkowym komunikacie, związek został wpisany w dziale zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 430 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (przed 1 stycznia 2016 r. - art. 225 ustawy o działalności ubezpieczeniowej) - wykonywanie czynności ubezpieczeniowych lub działalności reasekuracyjnej bez zezwolenia. Zgodnie z przepisem tym, w takim przypadku grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Zawiadomienie zostało złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz.

Na stronie internetowej związku, można przeczytać, że został on powołany 4 marca 1992 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Członkowie związku zrzeszają się zgodnie ze schematem organizacyjnym zakładu według zasady terytorialności, tworząc Zakładową Organizację Związkową (ZOZ).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BANKI, GOSPODARKA, KNF, PAP, PRACA, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ, ZUS, ZWIĄZKI

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Gość 02.08.2017 17:22
Niezalogowany użytkownik Niedaleka przyszłość. Powołana zostaje komisja śledcza. Tak jak teraz wałkują PO za to, że nic nie zrobili z Amber Gold, będą maglować PIS, że nie zakazali działalności ZUS. Przecież byli na liście ostrzeżeń KNF!!! Tylko kto wtedy będzie pytał o Carycę ?
Plusów: 1 Gość 02.08.2017 16:10
Niezalogowany użytkownik Na każdym kroku ostrzega się obywateli, że mają wystrzegać się firm wpisanych na listę ostrzeżeń KNF. Co w takim razie zrobić, żeby ZUS nie sprzeniewierzył naszych oszczędności ? Przecież mamy wyciągać wnioski z afery AmberGold !!!

wszystkie komentarze >