107,6 FM

6.8.2017 Za co Liban kocha św. Charbela i... Jana Pawła II / Dlaczego przemysłowcy stawiali kościoły?

Polacy i Libańczycy są do siebie podobni, mamy też podobną historię - mówi Raymond Nader, dyrektor Telelumiere - największej chrześcijańskiej telewizji na Bliskim Wschodzie. Ten libański chrześcijanin, maronita, przeżył niezwykłe mistyczne spotkanie ze św. Charbelem. Odwiedzając Polskę gościł też w Radiu eM. Opowiada o tym, jakie jest przesłanie św. Charbela dla niego i dla całego narodu libańskiego, a także za co Libańczycy kochają św. Jana Pawła II. Przestrzega też Europę przed napływem muzułmańskich imigrantów.

Wchodząc do kościołów na Górnym Śląsku i w Zagłębiu często nie myślimy o tych, którzy je ufundowali. A nierzadko byli to wielcy przemysłowcy, którzy wydawali pieniądze nie tylko na inwestycje w górnictwo, czy hutnictwo, ale też zapewniali swoim pracownikom opiekę duchową, czyli finansowali budowę świątyń. O tych ciekawych czasach i o tych ludziach opowiada dr Jacek Kurek.

cz. 1

cz. 2

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Panteon Górnośląski. Śląsk oczami bohaterów

Panteon Górnośląski. Śląsk oczami bohaterów  

Panteon Górnośląski w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach ma pokazywać śląskie dziedzictwo, tradycje, religijność i świat wartości. Wszystko w toku opowieści o ważnych postaciach z dziejów regionu i katowickiego Kościoła, który zbliża się do obchodów stulecia swojego istnienia. W audycji prezentujemy bohaterów śląskiej historii, którzy tworzyli kulturę, wpływali na tożsamość i duchowe dziedzictwo tej ziemi.
.

Programy