ŚDM 2022 w Pradze?

dodane 12.08.2017 09:30

RADIO WATYKAŃSKIE |

Czesi poprosili papieża o możliwość zorganizowania w ich kraju Światowych Dni Młodzieży w 2022 r.

ŚDM 2022 w Pradze?   Roman Koszowski /Foto Gość ŚDM Kraków

Oficjalny list w tej sprawie skierował do Stolicy Apostolskiej kard. Dominik Duka, przewodniczący czeskiego episkopatu. Biskupi poinformowali już o tym rząd, który w najbliższym czasie rozważy możliwość zaangażowania państwa w ewentualne przygotowania do wydarzenia.

Jak podkreśla ks. Jan Balík, dyrektor sekcji ds. młodzieży w tamtejszym episkopacie, wniosek czeskich biskupów spotkał się w Watykanie z życzliwym przyjęciem.

„Pracownicy byłej Papieskiej Rady ds. Świeckich, a dziś Dykasterii ds. Rodziny, Świeckich i Życia, doceniają naszą pracę z młodzieżą. To nawet z ich strony padła propozycja, czy nie chcielibyśmy być gospodarzem ŚDM. Nasi biskupi postanowili, że spróbują. Zobaczymy, co zdecyduje Ojciec Święty. Rozpoczęliśmy już ustalenia na różnych szczeblach: z rządem, parlamentem, prezydentem, z władzami miasta Pragi. Staramy się wszystkim wyjaśnić, o co tu chodzi, jak wielkie może być to wydarzenie, że państwo musiałoby z Kościołem bardzo intensywnie współpracować. Na razie wszędzie napotykamy otwarte drzwi, co nas bardzo cieszy. Będziemy potrzebować wielu wolontariuszy. Liczymy, że wielu młodych przyjedzie do pomocy też z Polski i Słowacji. Myślimy, że jesteśmy w stanie to zorganizować. Bo choć czeskie społeczeństwo nie jest katolickie, większość do kościoła nie chodzi, ale jest tu dużo ludzi dobrej woli. Przekonaliśmy się o tym podczas spotkania zorganizowanego przez braci z Taizé. Pomagali nam wszyscy, zarówno wierzący, jak i niewierzący. Liczymy więc na tę wewnętrzną otwartość naszych rodaków” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Balík.

Ks. Balík zastrzegł, że choć gospodarzem ŚDM byłaby Republika Czeska, to jednak pierwszy tydzień wydarzenia, a zatem spotkania w diecezjach odbywałby się również na Słowacji i Węgrzech. Czeski duszpasterz młodzieży przyznał, że wpływ na decyzję czeskich biskupów miały też pozytywne ubiegłoroczne doświadczenia z Krakowa. Z tej okazji przybyło bowiem do Pragi 120 tys. młodych katolików, którzy pielgrzymowali do sanktuarium Dzieciątka Jezus.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BISKUPI, CZECHY, PAPIEŻ FRANCISZEK, PROŚBA, ŚDM

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 12.08.2017 17:49
Niezalogowany użytkownik Warto zanieść iskrę wiary do naszych braci Czechów.
Plusów: 0 Gość 12.08.2017 15:50
Niezalogowany użytkownik Czesi wyleczyli sie z katolicyzmu po tym jak Kosciol rzymski zaprosil Jana Husa na sobor do Konstancji gwarantujac mu bezpieczenstwo listem zelaznym,a potem skazal Czecha na smierc na stosie uwazajac,ze reformatorow (czyli heretykow) list zelazny nie chroni,a poglady Jana Husa uwazajacego,ze Kosciol powinien byc instytucja skromna,do zludzenia przypominaja poglady obecnego papieza. W czasach reformacji Kosciol katolicki krwawo tlumil ruchy protestanckie i to okrucienstwo Koscielnych oprawcow zaowocowalo czeska obojetnoscia na koscielna propagande.
Plusów: 2 Gość 12.08.2017 11:44
Niezalogowany użytkownik Zapewne dlatego że Polska swój SDM miała w 2016 a ww. Kraje nie miały takiej okazji :)
Plusów: 2 (wujek) Olek 12.08.2017 09:57
Niezalogowany użytkownik Czechy jak wschodnie Niemcy to najbardziej wykorzenione z Chrześcijaństwa kraje, "dzięki" "reformacji". Taka impreza może przywrócić Chrześcijaństwo w przestrzeń publiczną, warto spróbować.

wszystkie komentarze >