107,6 FM

Odpusty w sanktuariach diecezjalnych

Podajemy informacje o uroczystościach Wniebowzięcia NMP w Rudach i Lubecku.

W sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach 15 sierpnia odbędzie się odpust metropolitalny.

„Uroczystość ta od lat stanowi okazję do zanoszenia wspólnej modlitwy całej naszej metropolii – z jej Pasterzami na czele – o trwanie w wierze, której świadkiem i oparciem jest dostojna bazylika, utrwalająca wspaniałe dziedzictwo duchowe naszej ziemi. Tak przygotowujemy się do uczczenia Matki naszego Pana i w tym roku, gdy naszemu wdzięcznemu trwaniu na modlitwie szczególnego blasku dodaje wspomnienie 25. rocznicy utworzenia Diecezji Gliwickiej w ramach nowej Metropolii Katowickiej, do której należy też zasłużona Diecezja Opolska” – napisał w zaproszeniu biskup gliwicki Jan Kopiec.

Odpust metropolitalny połączony będzie ze świętowaniem jubileuszy byłych i obecnych pasterzy metropolii. W tym roku abp Alfons Nossol, senior diecezji opolskiej, obchodzi 85. rocznicę urodzin, 60. rocznicę święceń kapłańskich oraz 40. rocznicę sakry biskupiej. Abp senior Damian Zimoń, pierwszy metropolita katowicki – 60. rocznicę święceń kapłańskich, a bp Gerard Kusz z Gliwic – 55. rocznicę święceń kapłańskich.

Eucharystii na dziedzińcu Starego Opactwa 15 sierpnia o 11.00 przewodniczyć będzie biskup opolski Andrzej Czaja, a nieszporom w bazylice o 15.00 – biskup senior Jan Wieczorek.

Również 15 sierpnia uroczystość odpustowa odbywać się będzie w sanktuarium diecezjalnym w Lubecku. Sumie o 11.00 przy ołtarzu polowym w intencji pielgrzymów i parafian przewodniczyć będzie bp Jan Wieczorek. Wcześniej, o 9.00, w tym samym miejscu sprawowana będzie Msza św. w intencji parafian z Ciasnej i Jeżowej.

Duszpasterze i parafianie z Lubecka zachęcają także do nawiedzenia grobu „Dziołszki z Kanusa” – Franciszki Ciemiengi, znajdującego się przy sanktuarium.

Odpusty w sanktuariach diecezjalnych   Obchody Wielkiego Jubileuszu 300. rocznicy znalezienia Cudownego Medalionu w sanktuarium Matki Bożej w Lubecku w maju 2016 Szymon Zmarlicki /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama