107,6 FM

Sondaż: Miesiąc przed wyborami połowa Niemców niezdecydowana

Na miesiąc przed wyborami do Bundestagu blisko połowa Niemców nadal nie podjęła decyzji, na kogo odda swój głos - wynika z sondażu instytutu Allensbach, którego wyniki opublikował w środę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z ankiety wynika, że odsetek niezdecydowanych wyborców wynosi obecnie 46 proc., czyli więcej niż w tym samym czasie przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi cztery lata temu - 39 proc.

Przed wyborami w 2005 i 2009 roku brak zdecydowania deklarowała jedna trzecia elektoratu, a w 1998 i 2002 roku odsetek niezdecydowanych był jeszcze niższy.

Szefowa instytutu Allensbach Renate Koecher zastrzega, że niezdecydowania nie należy mylić z gotowością do głosowania na dowolną partię. Większość niezdecydowanych waha się pomiędzy dwiema partiami: między CDU/CSU a SPD, między CDU a FDP lub między SPD a Zielonymi. 11 proc. niezdecydowanych deklaruje zamiar poparcia CDU/CSU lub SPD.

Koecher ostrzega, by ze względu na wyjątkowo wysoki odsetek niezdecydowanych nie uważać wyborów, pomimo jasnych preferencji w sondażach, za rozstrzygnięte.

Partie chadeckie CDU/CSU cieszą się od trzech miesięcy poparciem prawie 40 proc. wyborców, podczas gdy SPD uzyskuje wyniki między 24 a 25 proc. 46 proc. ankietowanych opowiada się za Angelą Merkel jako kanclerzem, a tylko 20 proc. wolałoby na tym stanowisku kandydata SPD Martina Schulza.

71 proc. uczestników sondażu jest przekonanych, że Merkel zachowa fotel kanclerski, tylko 6 proc. uważa, że możliwa jest zmiana na tym stanowisku.

Wybory do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 24 września.

« 1 »
 • Gość
  23.08.2017 09:56
  Pani Merkel utrzymuje Niemców w przekonaniu, że w Unii należy im się więcej niż innym, podobnie jak niejaki Adolf a oni zawsze lubili tą retoryke, że ich jednocześnie okłamuje, bo sprowadza uchodźców, raczej im tym szkodząc, cóż szczerość wśród Niemców nigdy nie była mocną stroną
 • Fryderyk
  23.08.2017 13:03
  To zrobią (Niemieccy wyborcy) zapewne tak, jak ja zrobiłem w 2005 r., rzuciłem monetą. Orzeł - Tusk, reszka - L. Kaczyński. Wypadła reszka, więc zagłosowałem na Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Tym samym stałem się nieumyślnym sprawcą, winnym śmierci 96 osób w katastrofie smoleńskiej. Gdybym ja i pozostałych 8.257.467 osób nie wybrali LAK-a ci ludzie z feralnego lotu żyliby do dziś lub rozstali się z ziemskim padołem w inny sposób. To jasne jak słońce.
  doceń 0
 • Krzysiek
  23.08.2017 14:28
  >>Wybory do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 24 września.<<
  Brak chęci do ataków terrorystycznych na terenie Niemiec - przy wzmożonej aktywności gdzie indziej - daje do myślenia.
  Rosjanie pod granicą Polski gromadzą 100 tyś. armię w celach "ćwiczebnych" na wrzesień 2017.
  Czy jest możliwy scenariusz (paktu-wcześniej już ustalonego), że Rosjanie (z sentymentu) 17.09.2017 wyślą "zielone ludki" a Niemcy 25.09.2017 (oczywiście już po wyborach) "W celu obrony swoich byłych terenów" wyślą czołgi, o których gdzieś tam ostatnio ich parlamentarzyści wspominali?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama