107,6 FM

3.9.2017 Czy Szkocja zmierza w stronę church-exit? / Jaką rolę miał Kościół w II RP?

3.9.2017 Czy Szkocja zmierza w stronę church-exit? / Jaką rolę miał Kościół w II RP?   Wyspy Brytyjskie głównie utożsamiamy z Anglią i Londynem. I znamy je z opowieści o polskich migrantach. Tymczasem dziś pytamy o życie religijne w Szkocji. Katolicy od dawna nie są tam liczną grupą, a dodatkowo teraz Szkoci przeżywają falę laicyzacji. Co jest przyczyną a co konsekwencją? O tym mówi ks. Sebastian Heliosz.

cz. 1

cz. 2

Kościół Rzymskokatolicki miał w II Rzeczypospolitej szczególną rangę. Do jakiego stopnia jednak przekładało się to na autentyczny wpływ religijności na życie społeczne i polityczne? Jakie były wzajemne relacje z obozem sanacyjnym po przewrocie majowym 1926 roku? Czy w przededniu II wojny światowej alarmujący głos Kościoła był słyszany? Odpowiada dr hab. Lech Krzyżanowski z Uniwersytetu Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Panteon Górnośląski. Śląsk oczami bohaterów

Panteon Górnośląski. Śląsk oczami bohaterów  

Panteon Górnośląski w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach ma pokazywać śląskie dziedzictwo, tradycje, religijność i świat wartości. Wszystko w toku opowieści o ważnych postaciach z dziejów regionu i katowickiego Kościoła, który zbliża się do obchodów stulecia swojego istnienia. W audycji prezentujemy bohaterów śląskiej historii, którzy tworzyli kulturę, wpływali na tożsamość i duchowe dziedzictwo tej ziemi.
.

Programy