Eksperymentalny przekład Credo bez "Filioque"

dodane 13.09.2017 12:13

KAI |

Przebywający w Bolonii patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I otrzyma eksperymentalny nowy przekład nicejsko-konstantynopolskiego Wyznania Wiary, przygotowany w związku ze zbliżającą się 1700. rocznicą pierwszego w dziejach Soboru Powszechnego (ekumenicznego) - Nicejskiego w 325 r. Włoski historyk Kościoła Alberto Melloni zapewnia na łamach rzymskiego dziennika „La Repubblica”, że „nie jest to propozycja, lecz dar”.

Eksperymentalny przekład Credo bez "Filioque"   Fr James Bradley / CC 2.0 Kopia słynnej ikony Trójcy Świętej Andrieja Rublowa

Przekład odchodzi od znanej dotychczas wersji łacińskiej, zawierającej zwrot „Filioque”, a uważanej przez Kościół wschodni za „nie do przyjęcia”, co – jak przypomina Melloni – prowadziło do potępiania „patriarchów, którzy wymieniali uścisk z papieżem jako zbyt wyrozumiałych w stosunku do heretyka z Rzymu”.

Nowy przekład, podsumowuje włoski historyk, „pozostawia łacińskie Credo jego własnej historii i stara się ożywić ukryte rymy wspólnej wiary, dlatego jak refren powtarza słowo «jeden»: jeden Bóg, jeden Syn, jeden Kościół, jeden chrzest”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILIOQUE

Przeczytaj komentarze | 16 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 15.09.2017 08:58
Niezalogowany użytkownik To, że pochodzi od Ojca, nie oznacza, że nie pochodzi i od Syna. Logika się kłania... We wskazanych słowach ważny jest również kontekst: świadectwa o Jezusie. Jasnym jest natomiast, że to Ojciec jest "pierwszy" zarówno względem Syna, jak i Ducha Świętego; że Boska Natura Trójcy ma swoje "źródło" w Ojcu. Warto jednak zadać sobie pytania - mając na uwadze słowa "Bóg jest Miłością" - czy Duch Święty pochodzi od Ojca bez Syna? Albo czy Duch Święty jest zrodzony przez Ojca? Moim zdaniem na oba pytania nie można odpowiedzieć twierdząco. Stąd wniosek, że Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna. Ale i to właśnie wynika choćby ze słów następujących po tych, które zacytowałeś, bo Jezus mówi, że "Wszystko, co ma Ojciec, jest moje".
Plusów: 0 ex Patre procedit 14.09.2017 19:55
Niezalogowany użytkownik "Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" Jezus powiedział wyraźnie - od Ojca pochodzi, nie "od Ojca i Mnie"
Plusów: 0 Gość 13.09.2017 23:44
Niezalogowany użytkownik Ojciec rodzi Syna, a Duch Św. pochodzi od Ojca i Syna - jest Miłością pomiędzy Ojcem i Synem, która jest tak niezmierzona, doskonała, że okazuje się być Trzecią Osobą. Bóg jest Miłością...
Plusów: 3 Gość 13.09.2017 23:12
Niezalogowany użytkownik Ale żeby GOŚĆ przedrukowywał = przeklejał takie steki bzdur, z których nic nie można zrozumieć, które nic nie tłumaczą - to wstyd. Wstyd tymbardziej, że tekst - jak mniemam - dotyczy naszej wiary...

wszystkie komentarze >