Prezydenci Polski i Niemiec omówili sprawę odszkodowań wojennych

dodane 14.09.2017 16:21

PAP |

Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, podczas czwartkowej rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydenci Polski i Niemiec omówili sprawę odszkodowań wojennych   PAP/EPA/MARTIN DIVISEK Frank-Walter Steinmeier

Jak zaznaczył, obaj przywódcy "rozmawiali o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących relacjach polsko-niemieckich". "Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej" - dodał Szczerski.

"Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany" - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak podał PAP Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano.

"W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii" - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, za najważniejsze kwestie obaj prezydenci uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzeby pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.

Szczerski poinformował również, że zdaniem rozmówców w kontekście Brexitu Unia potrzebuje utwierdzenia się w swojej jedności i skuteczności bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, DYPLOMACJA, HISTORIA, MALTA, NIEMCY, ORGANIZACJE, PAP, PREZYDENT, UE

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość zaniepokojony 15.09.2017 09:34
Niezalogowany użytkownik w Niemczech mówią ze Polska zaproponowała przekazanie Niemcom Kaliningradu ale Niemcy zażądali korytarza
Plusów: 4 Mariusz 14.09.2017 18:49
Niezalogowany użytkownik Jak to dobrze, że mamy takiego prezydenta!
Plusów: 2 Gość 14.09.2017 18:01
Niezalogowany użytkownik lanie wody, z którego nic nie wynika

wszystkie komentarze >