Komisja Europejska uznaje referendum w Katalonii za nielegalne

dodane 02.10.2017 12:36

PAP |

Niedzielne referendum niepodległościowe w Katalonii, regionie autonomicznym Hiszpanii, było nielegalne, a sprawa Katalonii jest wewnętrzną sprawą Hiszpanii - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska.

Komisja Europejska uznaje referendum w Katalonii za nielegalne   Glyn Lowe Photoworks. / CC 2.0 Siedziba Komisji Europejskiej

KE wezwała strony konfliktu do dialogu i wyraziła przekonanie, że premier Hiszpanii Mariano Rajoy poradzi sobie z zaistniałą sytuacją.

"Komisja Europejska wierzy, że to czas na jedność i stabilność, nie na podziały i fragmentację. Wzywamy strony, żeby szybko zerwały z postawą konfrontacyjną na rzecz dialogu. Przemoc nigdy nie może być narzędziem polityki" – powiedział rzecznik KE.

Szef KE Jean-Claude Juncker będzie rozmawiał w poniedziałek z premierem Rajoyem na temat sytuacji po niedzielnym plebiscycie, które władze centralne w Madrycie uważają za nielegalne.

Rzecznik powtórzył też stanowisko KE, "że jeśli referendum zostałoby zorganizowane zgodnie z hiszpańską konstytucją, oznaczałoby to, że terytorium (Katalonii) znalazłoby się poza Unią Europejską".

Schinas, pytany wielokrotnie, czy fragment oświadczenia KE dotyczący stanowiska w sprawie przemocy, jest potępieniem działań hiszpańskiej policji w trakcie referendum, powiedział, że nie zamierza tego interpretować i nie ma nic do dodania.

Pytany, czy KE mogłaby pełnić rolę mediatora w sporze między rządem Hiszpanii a władzami Katalonii, odpowiedział, że nie chce spekulować na ten temat.

Katalońskie służby medyczne poinformowały w poniedziałek, że w wyniku starć z policją, do których doszło podczas referendum w Katalonii, udzielono pomocy medycznej 893 osobom. Stan czterech osób określono jako ciężki, lecz stabilny. W starciach z wyborcami, którzy nie chcieli dopuścić do zamknięcia lokali wyborczych czy konfiskaty urn oraz kart do głosowania policja użyła pałek i gumowych kul. Według katalońskich władz policja użyła w jednym wypadku gazu łzawiącego.

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych, a pozostałe głosy były nieważne.

Władze centralne w Madrycie od dawna sprzeciwiają się planom ogłoszenia niepodległości przez 7,5-milionową Katalonię, która jest najbogatszym regionem Hiszpanii. Według konserwatywnego rządu Hiszpanii referendum było niezgodne z konstytucją.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISZPANIA, KE, ORGANIZACJE, PAP, REFERENDUM, UE, UNIA EUROPEJSKA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 02.10.2017 17:50
Niezalogowany użytkownik Niedzielne referendum niepodległościowe w Katalonii, regionie autonomicznym Hiszpanii, było nielegalne, a sprawa Katalonii jest wewnętrzną sprawą Hiszpanii - oświadczyła w poniedziałek Komisja Europejska.

No to wewnętrzna sprawa czy nielegalne?
Plusów: 1 Gość 02.10.2017 17:48
Niezalogowany użytkownik "Komisja Europejska wierzy, że to czas na jedność i stabilność, nie na podziały i fragmentację. Wzywamy strony, żeby szybko zerwały z postawą konfrontacyjną na rzecz dialogu. Przemoc nigdy nie może być narzędziem polityki" – powiedział rzecznik KE.

GENIALNE słowa. A teraz proszę je zastosować do postawy KE wobec Polski.
Plusów: 1 (wujek) Olek 02.10.2017 16:19
Niezalogowany użytkownik Logiczne. Dla UE istnieje tylko własna jedynie słuszna prawda. Tak albo tak? Tak!
Plusów: 7 Gość2 02.10.2017 14:17
Niezalogowany użytkownik Niezależnie od tego, że to akurat dobrze dla Hiszpanii, to pokazuje właśnie KRAŃCOWĄ OBŁUDĘ KE w podejściu do Polski. Można teraz śmiało powiedzieć, że KE prześladuje Polskę i wpiernicza się w wewnętrzne sprawy naszego państwa całkowicie bezpodstawnie. Nie możemy tego dłużej tolerować.

wszystkie komentarze >

Reklama