107,6 FM

Lewandowski najskuteczniejszy w historii kwalifikacji w Europie

Robert Lewandowski, który zdobył już 15 bramek w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata 2018, jest najlepszym strzelcem jednego cyklu w historii kwalifikacji w Europie. O jedno trafienie ustępuje mu Portugalczyk Cristiano Ronaldo.

W czwartek Polska wygrała w Erywaniu z Armenią 6:1. Trzy bramki zdobył Lewandowski, który z 50 trafieniami został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski. Dotychczasowy rekord (48) należał do Włodzimierza Lubańskiego.

Obecny kapitan biało-czerwonych w eliminacjach MŚ 2018 zdobył już 15 bramek, dzięki czemu jest samodzielnym liderem klasyfikacji strzelców. Został również najlepszym strzelcem w historii europejskich kwalifikacji do najważniejszych turniejów - mistrzostw świata lub Europy.

Drugie miejsce, z dorobkiem 14 goli, zajmują Cristiano Ronaldo i Predrag Mijatovic. Portugalczyk strzelił tyle goli w obecnych eliminacjach MŚ (Portugalia ma jeden mecz mniej niż Polska, w 9. kolejce fazy grupowej zagra w sobotę na wyjeździe z Andorą), a Mijatovic dokonał tego w barwach Jugosławii w eliminacjach MŚ 1998, łącznie z barażami.

Co ciekawe, czwarte miejsce w zestawieniu - - jak podaje UEFA - zajmuje... Robert Lewandowski. W kwalifikacjach mistrzostw Europy 2016 napastnik Bayernu Monachium zdobył 13 bramek, podobnie jak David Healey z Irlandii Północnej w walce o ME 2008.

Jeśli chodzi o wszystkie kontynenty, rekordzistą w eliminacjach jest Irańczyk Karim Bagheri - 19 goli w strefie azjatyckiej w zmaganiach o mundial w 1998 roku. <PRE> Najlepsi strzelcy kwalifikacji europejskich do MŚ lub ME:

1. Robert Lewandowski (Polska) - 15 goli (el. MŚ 2018) 2. Cristiano Ronaldo (Portugalia) - 14 goli (el. MŚ 2018) . Predrag Mijatovic (Jugosławia) - 14 goli (el. MŚ 1998; licząc też baraż) 4. David Healey (Irlandia Płn.) - 13 goli (el. ME 2008) . Robert Lewandowski (Polska) - 13 goli (el. ME 2016) </PRE>

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama