Co znaczą wartości europejskie dzisiaj?

dodane 12.10.2017 19:30

RADIO WATYKAŃSKIE |

Wśród zaproszonych na spotkanie gości byli między innymi kard. Peter Turkson, stojący na czele watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju, oraz szef papieskiej dyplomacji abp Paul Gallagher. Prelekcję wygłosił także szef gabinetu prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski. W rozmowie z Radiem Watykańskim ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wyjaśnił motywy zwołania konferencji:

Co znaczą wartości europejskie dzisiaj?   Stanislaw Dacy / Foto Gość Plac św. Piotra

„Słyszymy nieustannie o „wartościach europejskich”. Wartości europejskie są dla nas ważne, musimy bronić wartości europejskich, musimy przestrzegać wartości europejskich, ale jeśli chodzi o sprecyzowanie, cóż to są te „wartości europejskie”, zapada często żenująca cisza. Więc pomyślałem sobie, żebyśmy sprecyzowali i przypomnieli sobie, jakie są te wartości europejskie. Czy jest to platońska triada prawda, dobro, piękno – a może nie? Czy jest to cywilizacja judeo-chrześcijańska oparta również na freckiej filozofii i rzymskim prawie, czy też nie? Odpowiedzi moga być różne, ale musimy pytania zadawać, żeby uzyskać te odpowiedzi. Bez tego Europa będzie w nieustannym chaosie, w jakim jest teraz, w chaosie aksjologicznym. To co powiedział kard. Turkson i jego ekscelencja Gallagher i minister Szczerski, są to ważne wskazówki w jakim kierunku mamy iść. Mianowicie, nie wstydzić się chrześcijańskich korzeni Europy, bo bez nich zginiemy. Opowiadać się za wartościami podstawowymi, niezwiązanymi nawet z polityką. Musimy bronić życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. A przede wszystkim nie możemy się wstydzić tego kim jesteśmy, bo jeśli będziemy wykorzenieni Europa przepadnie. Nawet ci którzy przybywają do nas z zewnątrz będą nami gardzić, jeśli my odetniemy się od swoich własnych korzeni.” – mówił ambasador Kotański

Minister Szczerski wspomniał o nadmiernym upolitycznieniu współczesnego świata. Nawiązał do słów Ewangelii: „Bo jak w dniach owych przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do tego dnia, gdy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że nastał potop i zmiótł wszystkich” (Mt 24, 38-39). Zdaniem polskiego polityka te właśnie słowa dobrze oddają aktualny stan niepokoju społecznego w Europie. Podkreślił on, że wartości, tak samo, jak i człowiek, są „przedpolityczne” i jako takie powinno się je respektować.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EUROPA, KONFERENCJA, RZYM, WARTOŚCI

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 a 13.10.2017 08:59
Niezalogowany użytkownik Miloszu obecnie wartosci europejskie PiSu to naklamac, oszukac zlozyc krzywoprzysiestwo a jak lud zapyta co to jest , to powiezdziec mu,ze to wina PO i pobiec do kosciola aby sie w nim sfilmowac aby byc wiarygodnym.W miedzyczasie (fajny fim) cos tam o "zdradzieckich mordach", "dzieciach mordercow" zamachu smolenskim czy postraszyc niebezpieczenstwem przyjmowania "nachodzcow"..Tak to wyglada z moich obserwacji.
Przepraszam, za szybko czytałem, nie minister Szczerski, lecz ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański - nie wie.
Dziwne, czyżby minister Szczerski w prelekcji nie wyjaśnił? :( Może jednak Sczerski też nie wie, dlatego nie wyjaśnił? Jakby nie było, studia klasyków Europy konieczne!
Wstyd, panie Szczerski! Gdy się nie wie co to są wartości europejskie, to najwyższy czas postudiować Gramschi'ego i Spinellego!
Tragedia, i taki nieuk prawą ręką prezydenta RP! A co gorsze, chodzą słuchy, że ma być ministrem spraw zagranicznych. :(
Plusów: 2 a 12.10.2017 20:30
Niezalogowany użytkownik Szczerski...twoj szef przysiegajac bral Boga na swiadka!O czym ty mowisz! O jakich wartosciach?

wszystkie komentarze >