Wiceminister: Wstrzymuję dotację dla "Klątwy"

dodane 18.10.2017 10:10

PAP |

Nie ma żadnej czarnej listy. Jest zestaw reguł porządkujących politykę państwa - mówi w środowej "Rzeczpospolitej" wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka pytana o sposób rozdzielania dotacji instytucjom kultury.

Wiceminister: Wstrzymuję dotację dla "Klątwy"   Tomasz Gołąb /Foto Gość Spektakl Klątwa Teatr Powszechny afisz

Minister poproszona o skomentowanie decyzji dotyczącej kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa" i dotacji dla Festiwalu Dialog we Wrocławiu powiedziała: Wstrzymuję dotację dla festiwalu, który ją forsownie promuje, ponieważ spektakl budzi sprzeciw pokaźnej części podatników, których pieniędzmi resort dysponuje. Okazałby im jawne lekceważenie, ignorując ich opinię. Inna część podatników chce +Klątwę+ obejrzeć. Ich prawo. Słuszne jednak wydaje się, by robili to na własny rachunek, zamiast sięgać do wspólnej, zasilanej także przez tych, których +Klątwa+ spotwarza".

"Z tych funduszy, skądinąd szczupłych, rozsądniej jest finansować poczynania, które cieszą się powszechnym uznaniem, nie wywołują aż tak dramatycznych antagonizmów" - dodała wiceminister. Jak powiedziała, państwo nie powinno się angażować w poczynania, które taki czy inny odłam społeczeństwa stygmatyzują, dyskryminują i upokarzają.

Zwinogrodzka zapytana też została o konflikt w "Starym Teatrze" w Krakowie, gdzie nowy dyrektor Marek Mikos nie mógł porozumieć się z dyrektorem artystycznym Michałem Gieletą, którego sam wskazał. "Uważam, że źle się stało, ale nie można na tej podstawie z góry przesądzać o niepowodzeniu całej kadencji" - powiedziała.

Poproszona o skomentowanie tego, że twórcy obawiają się, iż zmiana ustawy o organizacji kulturalnej wprowadzi kontrolę MKiDN nad teatrami samorządowymi, wiceminister powiedziała: "Założenia mają wypracować uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Kultury. Będą takie, jakie środowisko drogą debaty zdoła uzgodnić - a nie jest to łatwe, bo wśród artystów także bywają konflikty interesów. Skąd biorą się obawy o podporządkowanie instytucji samorządowych centralnym - nie mam pojęcia".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RZECZPOSPOLITA", KULTURA, PAP, PRZEGLĄD PRASY, TEATR

Przeczytaj komentarze | 23 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 JAWA25 17.11.2017 12:03
http://www.citizengo.org/pl/pc/102833-podziekowanie-za-wycofanie-dotacji-dla-festiwalu-z-klatwa swoją drogą trzeba dziękować za coś co powinno być oczywiste?
Plusów: 4 gosc 21.10.2017 07:02
Niezalogowany użytkownik Należy przestać sypać kase tym wszystkim Jandom, Stuhrom, Hollandom na ich antypolskie czy lewackie produkcje!
Plusów: 1 DNA 19.10.2017 10:07
Niezalogowany użytkownik Ktoś tu się spytał co konkretnie łamie to przedstawienie. Łamie prawdę... a czy obraża? Idiotów nikt nie jest w stanie obrazić.
Plusów: 9 DNA 19.10.2017 10:00
Niezalogowany użytkownik Sztuka i kultura tylko za prywatne pieniądze. A państwo ( za pośrednictwem ministerstwa) powinno dawać duże ulgi inwestującym w kulturę i dobre projekty. Promować projekty ogólnonarodowe, historyczne i pożyteczne, ogłaszając tematy i konkursy. Sztuka zwłaszcza liberalna niech się żywi sama.

wszystkie komentarze >