Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

dodane 22.10.2017 17:13

PAP |

Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego   Jakub Szymczuk / Foto Gość Mariusz Kamiński

Opracowanie ustawy Kamiński zapowiedział w styczniu.

Wąsik nie chciał informować o szczegółach projektu przed poniedziałkową konferencją.

Modernizację i wzmocnienie służb specjalnych oraz wprowadzenie ustawy, która ujednolici przepisy antykorupcyjne i m.in. ureguluje status sygnalistów, zapowiedział Kamiński wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, na konferencji po przeglądzie resortów u premier Beaty Szydło.

"Ten projekt będzie się odnosił do oświadczeń majątkowych wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Chcemy ujednolicić w jednej ustawie wszystkie przepisy antykorupcyjne związane z obowiązkami, które nakładały poszczególne ustawy branżowe" - zapowiedział Kamiński.

W ustawie ma zostać także uregulowany status tzw. sygnalistów, czyli osób, które informują o nieprawidłowościach w instytucjach. W tym wypadku - jak mówił minister - chodzi o osoby informujące o korupcji w swoim miejscu pracy lub środowisku. "Chodzi o stworzenie pewnej ochrony dla tych obywateli, tak żeby nie mogli być z tytułu swojej obywatelskiej postawy szykanowani w miejscu pracy" - podkreślił minister. Zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania istnieją w prawodawstwach wielu europejskich państw.

Zastępca Kamińskiego mówił wcześniej w mediach, że w ustawie będą nowe instrumenty i rozwiązania, które sprawią, że jawność życia publicznego w Polsce będzie większa, co ograniczy korupcję.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEZPIECZEŃSTWO, CBA, MARIUSZ KAMIŃSKI, PAP, PRAWO, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Joj 07.11.2017 01:13
Niezalogowany użytkownik Sygnalista = donosiciel = kapuś = TW - różne nazwy, ale wszystko to samo znaczy.
Wracamy do czasów UB. Nowa władza wraca do starego system - będziemy mieć swojego Pawlika Morozowa.
Plusów: 1 gość 1 23.10.2017 09:35
Niezalogowany użytkownik czyli wprowadzamy instytucje kapusia -brawo
Plusów: 1 alumn 22.10.2017 22:23
Niezalogowany użytkownik tiiiiaaaa kto kradnie tego wspiera

wszystkie komentarze >