Regiony Włoch dążą do autonomii?

dodane 23.10.2017 06:40

PAP |

98 procent głosujących w referendum w Wenecji Euganejskiej na północy Włoch opowiedziało się za większą autonomią ich regionu - podały władze lokalne w nocy z niedzieli na poniedziałek. W Lombardii za autonomią głosowało się 95 proc. uczestników plebiscytu.

Regiony Włoch dążą do autonomii?   jess_star87 / CC 2.0 Mediolan

W niedzielnym referendum w sprawie postulatu większej autonomii w Wenecji Euganejskiej wzięło udział 60 proc. uprawnionych; w Lombardii natomiast 40 proc., ale tam nie obowiązywał próg ważności referendum. Władze obu regionów mówią, że będą zabiegać o realizację tych żądań.

Głosowanie miało symboliczny charakter i nie było wiążące.

Referendum konsultacyjne rozpisały władze obu regionów wywodzące się z prawicowej, niechętnej władzom centralnym, Ligi Północnej, która domaga się większej autonomii, przede wszystkim finansowej. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy chcą, aby władze regionalne miały większą swobodę w podejmowaniu decyzji i zarządzaniu.

Sukces ogłosił przewodniczący władz Wenecji Euganejskiej Luca Zaia, z Ligi Północnej. "To historyczny wynik"- powiedział.

Gubernator Lombardii Roberto Maroni stwierdził zaś: "Teraz jednoczymy siły o batalię stulecia".

W komentarzach podkreśla się, że głosowanie nie doprowadzi do żadnej secesji i nie należy go porównywać z referendum w Katalonii.

Konsultacje miały ważny aspekt polityczny. Władze obu regionów zapowiadały wcześniej, że chcą wykorzystać ewentualny korzystny dla nich wynik jako argument w rozmowach z rządem w Rzymie na temat większej autonomii, zwłaszcza fiskalnej. Mają do tego prawo, bo konstytucja przewiduje, że wszystkie regiony mogą prosić rząd o większe kompetencje w różnych kwestiach.

Według ustawy zasadniczej, po zawarciu porozumienia z rządem w Rzymie w tej sprawie, musi ono jeszcze zostać zaaprobowane przez obie izby parlamentu absolutną większością głosów.

"Rząd gotów jest rozpocząć rozmowy"- zadeklarował po obu referendach podsekretarz stanu do spraw regionów w rządzie centralnym w Rzymie Gianclaudio Bressa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADMINISTRACJA, PAP, REFERENDUM, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Krzysiek 23.10.2017 08:54
Niezalogowany użytkownik >>98 procent głosujących w referendum w Wenecji Euganejskiej na północy Włoch opowiedziało się za większą autonomią ich regionu <<
Czyż nie jest to odpowiedź zwykłych ludzi co myślą o centralistycznym zamordyzmie komuny unii europejskiej.

wszystkie komentarze >