Szydło: Zaproponujemy przeniesienie pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski

dodane 28.10.2017 14:40

PAP |

Rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II we Francji; zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej - powiedziała PAP premier Beata Szydło.

Szydło: Zaproponujemy przeniesienie pomnika Jana Pawła II z Francji do Polski   Titem / CC 2.0 Pomnik Jana Pawła II w Ploërmel

Chodzi o pomnik Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Postanowieniem Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, z posągu ma zostać usunięty krzyż.

"Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm" - przypomniała w rozmowie z PAP premier Szydło. "Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków" - podkreśliła.

"Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej" - zapowiedziała szefowa rządu.

Pomnik stoi w Ploermel od 2006 r. i według dziennika "Le Figaro" od początku był przedmiotem kontrowersji. Nie chodziło jednak o sam pomnik, lecz o jego element - krzyż.

Postanowienie Rady Stanu, stanowi potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie dokonają, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Jak podało "Le Figaro", mer Ploermel Patrick Le Diffon rozważa inne rozwiązanie, czyli zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi pomnik, tak by formalnie nie był to teren publiczny.

Pomnik jest dziełem pochodzącego z Gruzji rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Ceretelego. Monument, jako integralne dzieło, jest chroniony jako własność intelektualna autora.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BEATA SZYDŁO, FRANCJA, JAN PAWEŁ II, KULTURA, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 k Gość 28.10.2017 14:51 29.10.2017 18:35
Niezalogowany użytkownik Za to Gosc 29.10.2017 06:06 zablysnal proroctwem. Niestety blednym. Nie kazdy, kto mysli nie tak jak ty jest ateista. Sw Jan Pawel II nie chcial pomnikow z kamienia, z krzyzem czy bez. A juz na pewno nie od Polakow. Wolalby na pewno te pieniadze przeznaczyc na leczenie chorych (chrzescijanskich) dzieci z Syrii, ktorych pani premier (nie)milosciwie do Polski nie wpuscila. Ale kamien w formie krzyza nawet do serca przytuli. Tylko po co?
Plusów: 3 Gość 29.10.2017 06:06
Niezalogowany użytkownik A najwięcej do powiedzenia w sprawach wiary lub św. Jana Pawła II mają ateiści choć błyszczą tylko ignorancją jak Gość 28.10.2017 14:51
Plusów: 4 Gość 29.10.2017 04:59
Niezalogowany użytkownik Propozycja przeniesienia pomnika do Polski jest dobra, ale oznacza to jednocześnie CAŁKOWITĄ LIKWIDACJĘ tego pomnika we Francji, co byłoby jeszcze lepsze dla tamtejszej masonerii niż usunięcie tylko samego krzyża z pomnika. Być może już lepszy byłby pomnik bez krzyża, niż wcale. Poza tym sam autor pomnika i władze miasta, gdzie stoi muszą wyrazić zgodę na jego przeniesienie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykupienie terenu, gdzie stoi ten pomnik i jako na terenie prywatnym mógłby stać z krzyżem.
Plusów: 5 trydentina 28.10.2017 22:45
Niezalogowany użytkownik myślę żę to zły pomysł.,choć pomnik ładny, jeśli nie najładniejszy ze wszystkich w historii wykonanych jego podobizn, gdyż wiele upamiętnień Sw. JPII u nas to wręcz kpina z papieża, taki kunszt sobą przedstawiają. w Polsce jest pomników papieża zbyt dużo, we Francji raptem kilka,więc niech gmina walczy i kombinuje jak go tam pozostawić i obronić. Tak myślę.

wszystkie komentarze >