Muzułmanie we Włoszech chcą więcej

dodane 29.10.2017 07:59

PAP |

Domagają się budowy meczetów i cmentarzy oraz uznania przez państwo mięsa z uboju halal. Wspólnoty wyznawców islamu powołują Zgromadzenie Islamskie do prowadzenia rozmów z władzą.

Muzułmanie we Włoszech chcą więcej   Henryk Przondziono /Foto Gość

O inicjatywie utworzenia Zgromadzenia Islamskiego, zaprezentowanej w Imperii na północy Włoch, poinformował dziennik "La Stampa". Pomysłodawca tego nowego podmiotu, Roberto Hamza Piccardo - wydawca, pisarz i działacz stowarzyszeń muzułmańskich wyjaśnił, że nie będzie to partia.

"To będzie instytucja , której zadaniem ma być prowadzenie negocjacji z państwem po to by przyznano muzułmanom te same prawa co Włochom"- wyjaśnił. Jak ogłosił, Zgromadzenie ma formalnie rozpocząć działalność od przyszłego roku.

"Do tej pory państwo zawarło porozumienia ze wszystkimi wspólnotami religijnymi, z wyjątkiem muzułmańskiej"- powiedział Piccardo. Podkreślił, że władze kraju tłumaczyły dotąd to tym, iż wyznawcy islamu nie mają reprezentującej ich wszystkich instytucji.

"A my prosimy o poszanowanie praw, nie chcemy przywilejów; państwo może obecnie zwrócić się do nas, by rozpocząć dialog"- oświadczył.

Piccardo zauważył, że wspólnota muzułmańska we Włoszech jest coraz większa. Obecnie liczy 2,7 miliona osób, z czego 900 tysięcy to Włosi.

"Ale do 2030 roku będzie 5 milionów , a jak wskazują statystyki, w 2060 roku jedna trzecia ludności kraju będzie pochodzić z zagranicy"- dodał Roberto Hamza Piccardo.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM, PAP, RZĄD, WYZNANIA, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Batrahe 31.10.2017 16:17
Niezalogowany użytkownik Fallaci to chyba raczej Oriana.
Plusów: 0 Batrahe 31.10.2017 16:14
Niezalogowany użytkownik Z tego, co napisano w artykule wynika, że są podporządkowani. Chcą osiągnąć swoje cele zgodnie z włoskim prawem - nie nawołują do przestępstw.
Plusów: 1 Batrahe 31.10.2017 16:10
Niezalogowany użytkownik Jeżeli są obywatelami, to mają prawo się domagać. W Polsce muzułmanie też mają meczety i cmentarze, nie jest to jakaś szokująca wiadomość ( tytuł artykułu straszy "na wyrost"). Bardziej zastanowiające jest to, że 900 tysięcy Włochów wyznaje islam.
Plusów: 2 gosc 30.10.2017 12:37
Niezalogowany użytkownik A oto jeden z autorów "Nostra aetate" .http://www.pch24.pl/jestem-homoseksualista--wstrzasajace-wyznania-bylego-ksiedza-promotora-dialogu-miedzyreligijnego,49580,i.html

wszystkie komentarze >