Sellin: Usuwanie krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej

dodane 29.10.2017 10:57

PAP |

Wiceminister kultury stwierdził, że we Francji nie ma "aż takiej" presji ideologicznej w przypadku islamu.

Sellin: Usuwanie krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej   Jan Hlebowicz /Foto Gość

Sellin komentował w niedzielę w Radiu ZET i Polsat News propozycję szefowej rządu Beaty Szydło, by przenieść pomnik Jana Pawła II z Francji do Polski.

Premier przekazała w sobotę, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II we Francji. To reakcja na decyzję Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, która podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika papieża.

"To jest na razie taka deklaracja, że chcemy to zrobić, ponieważ widzimy pogłębiającą się chorobę dużej części zachodniej Europy, w tym przypadku Francji, polegającą na pogłębiającej się chrystofobii" - podkreślił Sellin.

Jego zdaniem, "usuwanie z przestrzeni publicznej krzyży jest świadectwem choroby części cywilizacji europejskiej, która jest zbudowana w dużej mierze na religii chrześcijańskiej".

"Ta dziwaczna decyzja państwa francuskiego, sądu francuskiego, dotyczy najbardziej znanego w świecie i w naszej historii Polaka" - mówił Sellin. Jak podkreślił, jeżeli następstwem tej decyzji ma być "ocenzurowanie ideologiczne", to jest oferta, by pomnik przenieść do Polski.

"Zobaczymy, jak się do tego ustosunkują francuskie władze lokalne" - dodał wiceminister kultury. Jak podkreślił, z tego, co wie, władze lokalne "walczą o utrzymanie pomnika w takim kształcie, w jakim on jest".

W ocenie Sellina, "dziwnie interpretowane" prawo francuski z 1905 r. o rozdziale Kościoła od państwa jest "coraz częściej intepretowane w kategoriach presji ideologicznej, by usuwać chrześcijaństwo z przestrzeni publicznej".

"Co ciekawe, w państwie francuskim aż takiej presji na usuwanie demonstracji, czy symboli innej religii - islamu - nie ma, natomiast chrześcijaństwa, i owszem" - podkreślił wiceminister kultury.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FRANCJA, JAN PAWEŁ II, KULTURA, MKIDN, PAP, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 (wujek) Olek 29.10.2017 12:02
Niezalogowany użytkownik (Nied-)oświecenie sie z rewolucją francuską markiza de Sade wykoleiło, ludobójstwo katolików w Vendée było początkiem wszystkich bezbożnych ludobójstw "postępu" tej tradycji: Holodomor, Zagłada, rewolucja kulturowa przewodniczącego Mao ale i dzisiejsze "klęski" głodowe globalizmu i aborcje i eutanazje IV. neoliberalnej LBGTQIAZ ... rzeszy. Islam również zaczął z ludobójstwem żydowskiego szczepu Banu Quraiza, na zlecenie i w obecności "proroka". Islam i (nied-)oświecenie to dwie pseudo-religie, dwie strony tego samego ludobójczego medalu, wspólne im są: pozytywizm prawny, ślepe poddaństwo i życie z łupu no i nienawiść wobec Judeochrześcijaństwa. Żaden postęp cywilizacyjny.

wszystkie komentarze >