107,6 FM

Czesi doceniają Gerharda Schroedera

Były kanclerz Niemiec otrzymał najwyższe czeskie odznaczenie państwowe za wkład w rozwój relacji między krajami. Politykowi SPD, krytykowanemu za lobbowanie na rzecz Rosji, order wręczył prezydent Milosz Zeman.

Uroczystość wręczenia Orderu Lwa Białego w Pradze transmitowana była na żywo przez czeską telewizję CT - podały w niedzielę niemieckie media. Nadanie odznaczeń odbyło się w ramach obchodów czeskiego święta niepodległości.

Za kadencji Schroedera (1998-2005) Czechy weszły do Unii Europejskiej. W tym czasie doszło też do podpisania umowy o niemieckich świadczeniach dla robotników przymusowych z Europy Środkowo-Wschodniej - przypomina agencja dpa. Jako kanclerz Schroeder sześciokrotnie składał oficjalne wizyty w Czechach.

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że odznaczenie dla Schroedera "jest zaszczytem". "Niemcy zadały mieszkańcom Czech podczas drugiej wojny światowej cierpienia, które trudno opisać. To, że dziś Niemcy i Republika Czeska są bliskimi partnerami, napawa nas wielką wdzięcznością" - dodał Gabriel.

Pozostający w bliskich kontaktach z prezydentem Rosji Władimira Putinem Schroeder krytykowany jest w Polsce za lobbowanie na rzecz Rosji. Pod koniec września niemiecki polityk został wybrany na szefa rady dyrektorów rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Jest równocześnie przewodniczącym komitetu akcjonariuszy spółek Nord Stream i Nord Stream 2.

Prezydent Czech Zeman jest zwolennikiem współpracy z Rosją; opowiada się za zniesieniem sankcji wobec Moskwy.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama