Zmarł Roman Bratny

dodane 06.11.2017 15:11

PAP |

W wieku 96 lat zmarł Roman Bratny, pisarz, autor takich powieści jak "Kolumbowie. Rocznik 20" "Szczęśliwi torturowani", "Śniegi płyną", "Brulion", "Na bezdomne psy". O śmierci pisarza poinformowała PAP jego córka Julia Bratny.

Zmarł Roman Bratny   PAP/Zbigniew Matuszewski Roman Bratny (zdj. archiwalne)

Roman Bratny (prawdziwe nazwisko Mularczyk) urodził się w 1921 roku, dzieciństwo spędził w Konstancinie i Garwolinie, gdzie jego ojciec był oficerem kawalerii. Maturę zdawał w Grudziądzu (po przeniesieniu ojca na stanowisko szefa szkoły podchorążych kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii). W 1942 roku ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych AK. Wydawał podziemne pisma literacko-społeczne - "Kuźnia" i "Dźwigary".

Po Powstaniu warszawskim znalazł się w oflagu, po powrocie do kraju tworzył pismo "Pokolenie". W 1949 roku wstąpił do PZPR.

Wśród kilkudziesięciu książek Romana Bratnego najważniejsza to "Kolumbowie. Rocznik 20" z 1957 roku, pierwsza duża powieść o Armii Krajowej i jej młodych żołnierzach, oparta na opowieściach najbliższych przyjaciół autora. Określenie "Kolumbowie" na lata przylgnęło do powstańczego pokolenia. Książkę w 1970 roku zekranizował Janusz Morgenstern według scenariusza pisarza.

Inne ważne powieści Bratnego to m.in. "Szczęśliwi torturowani", "Śniegi płyną", "Brulion", "Na bezdomne psy", "Nagi maj". Ostatnia książka to "Anioł w butach z ostrogami" - autobiograficzna opowieść, pokazująca losy rodziny na tle zmieniającego się w oszałamiającym tempie, coraz bardziej nieprzewidywalnego i groźnego świata.

Pisarz zmarł w niedzielę w wieku 96 lat.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BRATNY, KULTURA, LITERATURA, PAP, ZGON

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 JAWA25 11.11.2017 20:15
"Kolumbowie" są powieścią kłamliwą (szczegółowa analiza : W. Bartoszewski "Na drodze do niepodległości").
Pominięto porno Bratnego ("Rok w trumnie") i jego zachwyty nad stalinowskim terrorem (pseudoreportaż "Polska z dostępem do Doboszyńskiego") za które nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

wszystkie komentarze >