Czy Polacy boją się zamachów?

dodane 07.11.2017 06:30

PAP |

Od 2015 roku poziom strachu przed terroryzmem znacznie się obniżył. 67 proc. z nas nie obawia się ataku w Polsce - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Czy Polacy boją się zamachów?   HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Coraz mniej boimy się zamachu terrorystycznego. Według najnowszego sondażu IBRiS, wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej", tylko 29 proc. badanych obawia się, że w Polsce mogłoby dojść do ataku terrorystów. Dwa lata temu, w takim samym badaniu dla portalu Onet.pl, ewentualnego ataku obawiało się 46 proc. respondentów - czytamy w "Rz".

Odwróciły się też proporcje, jeśli chodzi o odsetek badanych, którzy deklarują, że nie obawiają się zamachu. We wrześniu 2015 r. w taką możliwość nie wierzyło 29 proc. badanych, a teraz aż 67 proc. nie obawia się tego scenariusza.

Dlaczego różnica w odczuwaniu zagrożenia terroryzmem jest tak duża? Zdaniem Wojciecha Lorenza, ekspert ds. bezpieczeństwa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zagrożenia nie można zupełnie wykluczyć w żadnym kraju europejskim, nawet w Polsce, która może uchodzić za kraj bezpieczny. "Te wyniki jednak odzwierciedlają chyba to, że społeczeństwo zaczęło patrzeć na to zagrożenie tak, jak na to zasługuje: nie można go wykluczyć, ale jest w Polsce na dość niskim poziomie" - mówi dla "Rzeczpospolitej" ekspert.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| "RZECZPOSPOLITA", PAP, PRZEGLĄD PRASY, TERRORYZM

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Leon 08.11.2017 10:21
Niezalogowany użytkownik Trzeba i też dodać że i dla nas też nie będzie lepiej jak będziemy ulegać muzułmanom.
Plusów: 1 Andrzej357 07.11.2017 10:05
Bardzo dziwnie postawione pytanie, wprowadza w błąd. "Czy boję się zamachu?" "Czy się obawiam?" A jeżeli owszem, biorę pod uwagę taką ewentualność? Dziś w Biedronce chłopak: z wyglądu 100% Talib, z zachowania 100% złodziejaszek. Patrzę mu na ręce. Czy się boję? Boję się, że imigranci nie znają historii nowożytnej Europy i ta nieznajomość może się dla nich skończyć tragicznie,

wszystkie komentarze >