Aborcja eugeniczna w TK: Znamy pierwsze szczegóły

dodane 08.11.2017 20:25

PAP |

Wniosek grupy posłów w sprawie konstytucyjności przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu zostanie rozpoznany w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowała o tym w środę w wywiadzie dla PAP prezes TK Julia Przyłębska.

Aborcja eugeniczna w TK: Znamy pierwsze szczegóły   Kancelaria Premiera / CC 2.0 Trybunał Konstytucyjny

"Sprawa dotycząca aborcji będzie rozpoznana w pełnym składzie Trybunału ze względu na jej charakter" - wskazała prezes Przyłębska. Jak dodała, przewodniczącym składu będzie wiceprezes TK sędzia Mariusz Muszyński, zaś ona będzie sprawozdawcą.

Pod wnioskiem do TK podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Prezes TK poinformowała także, że w kwestii innego z wniosków, który trafił ostatnio do TK - dotyczącego konstytucyjności zasady immunitetu sądowego obcych państw przed sądami krajowymi - wyznaczony został skład pięciu sędziów. Przewodniczącym w tej sprawie będzie sędzia Justyn Piskorski, zaś sprawozdawcą prezes Przyłębska.

Oceniła, że wyroki w tych sprawach są kwestią "na pewno miesięcy". "Na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień. Apeluję do opinii publicznej, aby spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcia. Nadmierne emocje w takich sprawach zawsze przeszkadzają" - powiedziała.

"Strony, czyli Sejm i Prokurator Generalny, zostały zawiadomione o treści wniosków. Czekamy na stanowiska stron, po czym będziemy dalej procedowali" - dodała prezes Przyłębska.

W środę Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału większością głosów przyjęło informację o działalności TK w 2016 r. - powiedziała też prezes Przyłębska. Podkreśliła, że na razie informacja nie będzie upubliczniona. "Obecnie mamy przed sobą jeszcze uroczyste Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK z udziałem prezydenta RP, a zatwierdzenie rocznej informacji było warunkiem zwołania tego uroczystego Zgromadzenia" - dodała. Podała, że odbędzie się ono zapewne na przełomie listopada i grudnia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, PRZYŁĘBSKA, TK

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Mateo 09.11.2017 08:19
Niezalogowany użytkownik Mgr Przybłędzka wskazała, że sprawozdania z działalności TK pod jej "przywództwem" nie będzie upublicznione. No cóż, nie ma czym się chwalić. TK został sparaliżowany, w składach uczestniczą osoby niebędące sędziami TK, wyniki "pracy" TK spadły diametralnie.
Plusów: 3 Mateo 09.11.2017 08:16
Niezalogowany użytkownik Orzeczenie jakie by ono nie było będzie nie ważne, bo orzekać będę sędziowie dublerzy (czyli nie będący sędziami, podający się za takich).
Plusów: 2 Free mind 08.11.2017 23:27
Niezalogowany użytkownik Czyli jednak uciekają przed projektem godkowej a nie ją opoźniaja.

wszystkie komentarze >