Uczcili wysiedlonych

dodane 11.11.2017 21:48

ks. Jacek M. Pędziwiatr

zobacz galerię 

Mieszkańców Łodygowic zbudziły łomot kolb karabinów do drzwi i gardłowe pokrzykiwania.

Uczcili wysiedlonych   ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Obelisk stanął przed kościołem św. Stanisława w Łodygowicach Górnych

16 maja 1942 roku nad ranem rozpoczęła się brutalna akcja wysiedleńcza. Gospodarzom nie pozwolono nawet zabrać najpotrzebniejszych rzeczy. Bitych, popędzono na rampę kolejową, załadowano na wagony i wywieziono w głąb Niemiec.

6 miesięcy temu w Łodygowicach obchodzono 75. rocznicę tragicznych wydarzeń. Teraz ich ofiary uczczono pamiątkowym obeliskiem, ustawionym przy wejściu do kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na obelisku jest również wzmianka o poległych za ojczyznę mieszkańcach gminy, żołnierzach niezłomnych i wszystkich, którzy na tym terenie walczyli w polskim, antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym. "Bóg dał zwycięstwo" - głosi napis na pamiątkowej tablicy.
Bp Piotr Greger i ks. proboszcz Roman Dziadosz podczas Mszy św., która rozpoczęła uroczystość   ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Bp Piotr Greger i ks. proboszcz Roman Dziadosz podczas Mszy św., która rozpoczęła uroczystość Obelisk odsłonił wójt gminy Andrzej Pitera w towarzystwie ks. proboszcza Romana Dziadosza oraz bp. Piotra Gregera, który poświęcił pamiątkową tablicę. Uroczystości dopełnił Apel Poległych. Pod obeliskiem złożono wieńce i kwiaty.

Na uroczystość przybyło wielu mieszkańców Łodygowic. W ich gronie byli także seniorzy, którzy w dzieciństwie, wraz z rodzicami, przeżyli akcję wysiedleńczą i po wojnie wrócili do swojej małej ojczyzny.

Poświęcenie tablicy pamiątkowej odbyło się w Święto Niepodległości. Poprzedziła je Msza św., którą wraz z bp. Gregerem koncelebrowali miejscowi duszpasterze oraz zaproszeni kapelani wojskowi. W modlitwie uczestniczyli także ubrani w galowe mundury żołnierze i policjanci pochodzący z Łodygowic. Grono wiernych dopełniły orkiestra dęta i poczty sztandarowe. Po Mszy św. odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Koncert pieśni patriotycznych w łodygowickim kościele   ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Koncert pieśni patriotycznych w łodygowickim kościele O upamiętnienie dramatycznych wydarzeń sprzed 75 lat zabiegał Zarząd Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Parafia św. Stanisława udostępniła miejsce - obelisk stanął przed głównym wejściem do kościoła. W przygotowanie tablicy pamiątkowej i uroczystości jej odsłonięcia włączyły się również władze gminy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| OBELISK, TABLICA PAMIĄTKOWA, WYSIEDLENIA, ŁODYGOWICE GÓRNE, ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

Dodaj swój komentarz »

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.