Rzecznik prezydenta: W projektach ustaw o KRS i SN uwzględniono warunki brzegowe

dodane 04.12.2017 08:18

PAP |

Prezydent Andrzej Duda, wetując ustawy o SN i KRS, wytyczył warunki brzegowe; one znalazły się w uzgodnionych projektach ustaw, które trafiły do Sejmu, nie widzę więc powodu by mówić, że ktoś tu przegrał - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w tygodniku "Do Rzeczy".

Rzecznik prezydenta: W projektach ustaw o KRS i SN uwzględniono warunki brzegowe   Henryk Przondziono / Foto Gość Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

Łapiński był pytany, czy jego zdaniem prezydent "skapitulował" ws. swoich projektów dotyczących sądownictwa, oraz czy widzi napięcie pomiędzy PiS a ośrodkiem prezydenckim.

"Faktycznie, pewne napięcie po wetach prezydenta było, ale teraz wygląda na to, że sprawa zbliża się ku końcowi i napięcie opada" - powiedział Łapiński. W związku z tym - mówił - kolejne spotkania prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim "zapewne nadal będą i nikogo dziwić to nie powinno".

Pytany, czy prezydent ws. ustaw o sądownictwie skapitulował, czy też "postawił na swoim", Łapiński powiedział: "Nie, to kompletnie nie tak. Prezydent, wetując ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, wytyczył swoje warunki brzegowe: obiektywne, oparte na wieku emerytalnym, kryteria przejścia sędziów SN w stan spoczynku, wielopartyjny sposób wyboru członków KRS, skarga nadzwyczajna, ławnicy w SN i ograniczenie roli prokuratora generalnego. Wszystkie te kwestie znalazły się w ostatecznie uzgodnionych projektach ustaw, które trafiły do Sejmu".

"Nie widzę więc powodu, żeby mówić o tym, że ktoś przegrał, a ktoś wygrał" - dodał rzecznik prezydenta.

Według niego, "po prostu dwie strony uznały, że dla dobra sprawy - po to, żeby reformować wymiar sprawiedliwości, trzeba się porozumieć". "Narrację, o której pan mówi - że prezydent skapitulował - może suflować ten, komu nie zależy na uchwaleniu prezydenckich ustaw. Co ciekawe, tego typu postrzeganie porozumienia pojawiało się jednocześnie w niektórych mediach prawicowych oraz wśród opozycji" - zauważył Łapiński.

Zaznaczył, że prezydent "nigdy nie zapowiadał, że przedstawi regulację, która zapewni opozycji większość w KRS".

W czwartek sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o Sądzie Najwyższym. Przyjęła wszystkie poprawki PiS. W najbliższą środę Sejm ma dokonać II czytania tego projektu i przyjętego we wtorek projektu o Krajowej Radzie Sądownictwa.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, KRS, PAP, PARTIE, PIS, PREZYDENT, SEJM, SN, SĄDOWNICTWO, ŁAPIŃSKI

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 1 05.12.2017 05:59
Niezalogowany użytkownik srednia wieku sedziow to 40 lat.Stan wojenny skonczyl sie w 1983 r.To jacy to sa sedziowie stanu wojennego?Co oni do PZPRu zapisali sie w przedszkolu?
Plusów: 0 mee... 04.12.2017 18:39
Niezalogowany użytkownik Trujpodziall wladzy oczywiscie nie obowiazuje gdy nasi rzadza...obowiazuje natomiast wowczas gdy pis wygral wybory i zdobycze komunizmu podlegaja ochronie. To, ze tzw sedziowie jeszcze stanu wojennego tworza dzis panstwo w panstwie KW ten fakt oczywiscie nie rusza.
Plusów: 2 MarianNowak 04.12.2017 12:16
Komisja Wenecka o Polsce: "Oba projekty poddają sądownictwo bezpośredniej kontroli większości parlamentarnej oraz głowie państwa. To sprzeczne z ideą trójpodziału władz", a pomysł skargi nadz. jest "niebezpieczny dla stabilności porządku prawnego w Polsce"...
Plusów: 4 1 04.12.2017 10:49
Niezalogowany użytkownik prezydent skladal uroczysta przysiege biorac Boga na swiadka,ze bedzie straznikiem konstytucji.Tak samo uczynili poslowie.Dzis wszyscy oni mowia,ze ustawy sa nie konstytucyjne jednak beda swiadomie lamac swoja przysiege i glosowac wbrew niej.Czy tak dzisiaj wyglada moralnosc katolikow w Polsce?Sami krzywoprzysiezcy?Prymas wezwal katolikow aby tego nie czynili.A sa jeszcze w Polsce katolicy ,ktorzy pamietaja kim jest Bog co Honor i czym Ojczyzna?

wszystkie komentarze >