107,6 FM

Barbórka w czasie przemian

Bp Jan Kopiec przewodniczył uroczystościom ku czci św. Barbary w Bytomiu i Gliwicach.

- Spoglądamy zawsze z dużymi nadziejami na perspektywy, jakie się otwierają przed tym zawodem, który co najmniej od kilku wieków rzeźbił oblicze tej ziemi - mówił bp Jan Kopiec w homilii w kościele św. Józefa w Gliwicach-Ligocie Zabrskiej.

Mszę koncelebrowali proboszczowie związani z kopalnią: ks. Krystian Gałąska, ks. Krzysztof Śmigiera, o. Piotr Świerczok i ks. Sławomir Tomik.

W homilii bp Jan Kopiec poruszył tematy związane z górnictwem, jego historią i perspektywami. O pracy na kopalni mówił jako drodze do zapewnienia sobie środków do życia, podkreślając jej duchowy wymiar i wieczne przeznaczenie człowieka. Poruszył też problem ekologii i niepokojów w górnictwie. - Wiem, że wszyscy chcielibyśmy dobrze i szukamy właśnie przy ołtarzu wsparcia, które stworzy z nas najpierw odpowiedzialnych i uczciwych ludzi. Potem będzie dopiero można przystąpić do tego, co da nam rozwiązanie, które powinniście wspólnie zawsze znaleźć - mówił.

Wśród życzeń zwrócił uwagę na potrzebę wspólnoty, która nie tylko wie, że trzeba dbać o swoje interesy, ale która wie, jak dojrzewać do niezwykle odpowiedzialnej postawy. Zachęcił też do czci dla św. Barbary, patronki wszystkich trudnych zawodów i dobrej śmierci.

- Ona niech będzie zawsze blisko was i spoglądając na jej figurę, chociażby krótką modlitwą zawsze jej dziękujcie, że z nią jesteście związani - powiedział.

W Mszy w południe uczestniczyły osoby związane z kopalnią „Sośnica”, która w tym roku świętuje swoje 100-lecie. Przed wejściem do kościoła bp. Kopca powitała delegacja na czele z kierownictwem: dyrektorem kopalni Dariuszem Rębielakiem, inżynierem naczelnym Tomaszem Dudą i dyrektorem ds. ekonomiczno-pracowniczych Beatą Maraszkiewicz.

Wcześniej w cechowi KWK „Sośnica” przed figurą św. Barbary odbyła się modlitwa, której przewodniczył ks. Krzysztof Śmigiera, proboszcz parafii św. Jacka w Gliwicach-Sośnicy. Po niej nastąpił przemarsz z orkiestrą górniczą do kościoła w Ligocie.

Również dzisiaj, podczas Mszy św. w intencji górników w parafii Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu bp Jan Kopiec poświęcił dwie pamiątkowe tablice. Jedna jest hołdem dla wszystkim pracowników z okazji 110-lecia Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek. Druga upamiętnia tragiczne wydarzenie z 25 czerwca 1986 roku, kiedy to w wyniku tąpnięcia pod ziemią zginęło dziewięciu jej górników.

Zobacz GALERIE ZDJĘĆ:

Barbórka w czasie przemian   Górnicze poczty sztandarowe w kościele w Ligocie Zabrskiej Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama