107,6 FM

Zakopane: 100 szczytów na nartach na 100-lecie niepodległości

Narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański i pracownik zakopiańskiego Muzeum Tatrzańskiego Wojciech Szatkowski chce na nartach zdobyć 100 polskich szczytów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Celem są najwyższe szczyty od Bieszczadów przez Tatry po Karkonosze.

Szatkowski realizuje swoje podróże na tzw. nartach turowych umożliwiających zarówno wchodzenie pod strome szczyty jak i zjeżdżanie. Swoje przedsięwzięcie chce zakończyć w maju przyszłego roku zjazdem z najwyższego polskiego szczytu - Rysów w stronę Morskiego Oka.

"Jestem w trakcie pisania przewodnika skiturowego po polskich górach i pomyślałem, że warto byłoby połączyć pisanie tego przewodnika z wejściem i zjechałem z poszczególnych szczytów. Wybrałem szczyty, z których są najbardziej atrakcyjne zjazdy narciarskie" - powiedział PAP Szatkowski.

Tytuł wyprawy Narciarstwo Wolności ma nawiązywać do stulecia niepodległości Polski. "Narty i góry kojarzą się nieodłącznie z wolnością" - wyjaśnił Szatkowski.

Ocenił, że dużym wyzwaniem będzie zjazd z Kościelca w Tatrach, z uwagi na eksponowany teren i dużą stromość.

"Jeżeli będę widział, że nie da się zjechać z samego wierzchołka, zjazd rozpocznie się trochę niżej, a z pomocą raków wejdę na górę" - mówił.

Dodał on, ze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym bardzo ciekawie zapowiada się wyprawa w Bieszczady.

"Mam specjalne narty, dosyć szerokie i przystosowane do jazdy w miękkim śniegu. Sprzęt posiada tak zwaną fokę, czyli nakładkę, która umożliwia podejście na nartach pod górę. Są to dosyć lekkie narty, ponieważ część szlaków pod górę będę musiał pokonać pieszo z nartami na plecach" - wyjaśnił.

Na szlaku narciarza jest Babia Góra, na którą będzie musiał wyjść od strony słowackiej, ponieważ w polskiej części tamtejszego parku narodowego obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa.

Do poszczególnych wejść na szczyty i zjazdów mogą przyłączać się miłośnicy skituringu. Chętni mogą kontaktować się za pośrednictwem profilu Facebookowego Narciarstwo Wolności - Wojciech Szatkowski.

Tegoroczną zima zapowiada się bardzo dobrze pod względem warunków narciarskich. Już w listopadzie górskie szczyty były ośnieżone a prognozę meteorologów są optymistyczne. Aby wejść na wszystkie 100 szczytów narciarz potrzebuje 58 dni.

"Jest to termin dość rygorystyczny, nie mogę mieć żadnych opóźnień" - zakończył Szatkowski.

Wojciech Szatkowski na co dzień jest pracownikiem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, gdzie zajmuje się edukacją, historią sportu i historią narciarstwa. Jest on w trakcie pisania przewodnika skiturowego po polskich górach. W księgarniach ukazał się już pierwszy z planowanych trzech tomów pod tytułem "Polskie góry na nartach".

Narciarz zamierza w Bieszczadach zdobyć 30 szczytów m.in. Tarnicę (1346 m), Krzemień (1335 m) oraz Kopę Bukowską (1320 m). Największym wyzwaniem będą Tatry, gdzie narciarz chce zdobyć również 30 szczytów, w tym najwyższy polski wierzchołek - Rysy (2499 m), a także Świnicę (2301 m), Kozi Wierch (2291 m) i Zadni Granat (2240 m).

W dalszej kolejności Szatkowski podąży w Pieniny i Małe Pieniny, gdzie zamierza wejść na pięć szczytów. W Karkonoszach zdobędzie kolejnych siedem szczytów, w tym Śnieżkę (1602 m), następnie trzy szczyty w Masywie Śnieżnika, Kolejne trzy w Beskidzie Niski. W planach Szatkowskiego są następnie: Beskid Sądecki, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Makowski, Gorce, Góry Stołowe oraz Magura Witowska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama