Sejm uchwalił nową ustawę o SN

dodane 08.12.2017 14:16

PAP |

Sejm uchwalił w piątek nową ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzej Dudy. SN będzie z udziałem ławników badał skargi nadzwyczajne na prawomocne wyroki sądów od 1997 r. Powstanie w nim autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której też będą orzekać ławnicy.

Sejm uchwalił nową ustawę o SN   PAP/Marcin Obara

Uchwalenie ustawy PiS przyjął oklaskami.

Za całością ustawy, wraz z przyjętymi poprawkami, głosowało 239 posłów, 171 było przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu. Wcześniej przyjęto wszystkie poprawki PiS; odrzucono zaś poprawki opozycji, z jednym wyjątkiem, oraz wnioski mniejszości. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Ustawa wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ustawa przewiduje przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Przyjęte poprawki PiS stanowią, że przy badaniu skargi nadzwyczajnej SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości, ale i w części. Skargi nie można wnosić od orzeczeń sądów administracyjnych. Prezydent RP będzie określał regulamin SN, po zasięgnięciu opinii Kolegium SN - która nie byłaby potrzebna przy wydawaniu pierwszego regulaminu. Ławnicy będą dostawać nieco ponad 200 zł za dzień pełnienia obowiązków - stanowi inna przyjęta poprawka PiS.

Nie znalazł większości wniosek opozycji o odrzucenie projektu. W głosowaniach odrzucano wnioski mniejszości i poprawki opozycji - z jednym wyjątkiem. Jednogłośnie przyjęto bowiem poprawkę PO, skreślającą przepis przejściowy odnoszący się do kwestii dodatkowego zatrudnienia sędziów SN i sądów powszechnych.

Trwające ponad trzy godziny głosowania ws. SN miały burzliwy przebieg. Niemal przed każdym z głosowań posłowie opozycji zadawali pytania i krytykowali poszczególne zapisy projektu. Opozycja zarzucała m.in. prezydentowi, że "oszukał Polaków ws. SN i KRS". Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wiele razy upominał posłów opozycji, że zakłócają obrady i mówią nie na temat oraz obrażają.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, PRAWO, PREZYDENT, SEJM, SN, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 mee... 08.12.2017 19:33
Niezalogowany użytkownik Ostal sie jeno podpis...Drygenta, czy podpisze czy wstrzyma sie do styczniowej nowej roszady w rzadzie? A jest tam hamulcowy w rzadzie, a tu potrzebne otwarcie na komunistyczne Chiny.
Plusów: 6 MarianNowak 08.12.2017 17:14
Reformowanie sądownictwa przez obecną większość parlamentarną jest jak leczenie osoby z grypą przez amputowanie jej obu nóg. Nic więcej w tej bezsensopwnej sprawie - nie da się cokolwiek sensownego powiedzieć.
Plusów: 2 Gość 08.12.2017 15:56
Niezalogowany użytkownik No i ok! SN zreformowany. Pamiętać jednak należy, że to właśnie ten zreformowany przez przez Polską Zjednoczoną Prawicę, Sąd będzie oceniał ważność wyborów
Plusów: 4 Krzysiek 08.12.2017 14:24
Niezalogowany użytkownik Nie znam się na niuansach prawnych, ale jeżeli te rozwiązania będą służyły społeczeństwu - popieram.

wszystkie komentarze >