Niemcy: Chadecy nie chcą Stanów Zjednoczonych Europy

dodane 10.12.2017 16:24

PAP |

Propozycja szefa SPD Martina Schulza, by do 2025 roku przekształcić Unię Europejską w Stany Zjednoczone Europy, spotkała się ze sprzeciwem bloku chadeckiego CDU/CSU Angeli Merkel. W środę chadecy i socjaldemokraci po raz pierwszy będą rozmawiać o koalicji.

Niemcy: Chadecy nie chcą Stanów Zjednoczonych Europy   Jakub Szymczuk /Foto Gość

"Musimy wzmocnić Europę, co do tego nie może być żadnych wątpliwości. Będziemy o tym rozmawiać. W propozycji (Schulza) dostrzegam jednak raczej zagrożenie dla UE i dla poparcia obywateli dla Europy" - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel".

"Obecnie mieszkańcy Europy pragną raczej poczucia pewności, jakie dają im, tak przynajmniej uważają, państwa narodowe" - wyjaśnił polityk CDU, uważany za jednego z najbliższych współpracowników Merkel.

Według Kaudera pomysł Schulza naraziłby na szwank cały projekt integracji europejskiej, ponieważ większość krajów UE nie poparłaby idei budowy Stanów Zjednoczonych Europy.

Wcześniej propozycję SPD ostro skrytykował w imieniu bawarskiej CSU Alexander Dobrindt. Bawarski deputowany określił Schulza mianem "europejskiego ekstremisty".

W reakcji na zarzuty Schulz na zakończenie zjazdu swojej partii w Berlinie przyznał: "Tak, to prawda, jesteśmy radykalnymi zwolennikami integracji europejskiej". Jak zaznaczył, SPD "wyprasza sobie pouczenia" ze strony innych partii.

W przemówieniu programowym na rozpoczęcie zjazdu SPD w czwartek Schulz wezwał do reformy i wzmocnienia UE, by skuteczniej przeciwstawić się narastającej prawicowej fali w Europie.

Szef SPD przypomniał, że to jego partia przed blisko stu laty wysunęła po raz pierwszy propozycję utworzenia Stanów Zjednoczonych Europy. Wyjaśnił, że taki punkt znalazł się w uchwalonym w 1925 roku Programie Heidelberskim partii.

Schulz zaproponował, by w stulecie programu zrealizować ten postulat. "Chcę, by powstał europejski traktat konstytucyjny, który stworzy Europę federacyjną" - podkreślił. Jak wyjaśnił, taki traktat powinien zostać wypracowany przez konwent, w którym uczestniczyć powinny "społeczeństwa obywatelskie i narody". Kraje, które nie przyjmą takiego traktatu, powinny opuścić Wspólnotę - oświadczył Schulz.

W sondażu instytutu Emnid dla gazety "Bild" 30 proc. Niemców poparło pomysł Schulza, a 48 proc. go odrzuciło.

W najbliższą środę dojdzie do pierwszego spotkania liderów CDU, CSU i SPD w sprawie koalicji rządowej. Zgodę na rozmowy wyraził w piątek zwołany w tym celu zjazd socjaldemokratów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, NIEMCY, ORGANIZACJE, PAP, PARTIE, RZĄD, UE

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 (wujek) Olek 11.12.2017 00:38
Niezalogowany użytkownik CDU/CSU to żadna chadecja, to tęczowo-neoliberalni oportuniści, inaczej jak rodzice Merkel. Ja chcę jak najbardziej Stanów zjednoczonych kontynentalnej Europy (bez wyspiarzy [UK]), w żadnym wypadku tęczowych ani neoliberalnych. Taka prosta sprawa.
Plusów: 2 cddf 10.12.2017 20:55
Niezalogowany użytkownik tu chodzi o "wspólny" rząd w którym rządzić będą Niemcy. Widać jak niesprawiedliwie Unia traktuje Polskę to każdy może sobie wyobrazić co się stanie gdy państwa narodowe przestaną istnieć - to będzie jeden wielki totalitaryzm. Ludzie będą każdego dnia uciskani przez garstkę tych co będą nad nimi panować.
Plusów: 2 mee... 10.12.2017 20:08
Niezalogowany użytkownik Czyli gloszenie ideologi bolszewickiej nie jest w Niemczech karalne...a wrecz pobudza do dyskusji. A trzeba przypomiec, ze prekursorem Europy Stanow z jednym rzadem centralnym byl Adolf...wowczas kraje ktore sie z adolfem nie godzili najezdzano zbrojnie i mordowano, niszczono...a do krajow, ktore byly z Niemcami w sposob pokojowi przy owacji i kwiatach najezdzano pokojowo...przykladem takiego kraju sa Francuzi, ktorzy zeby nie Amerykanie, to zapomieli by Marsyjanki...ale i wlosi, czesi, austryjacy, hiszpanie a nawet nasi bratankowie, chociaz oni zachowywali sie wobec Polski jak nalezy.
Konkludując: Tak ogólnie to jesteśmy jak najbardziej Za - Stanami Zjednoczonymi Europy (narodu, selbstverständliche Selbstverständlichkeit, Niemieckiego), ale woda jeszcze nie wrze, żaba się nie ugotowała, więc lepiej się wstrzymać i cierpliwie poczekać.
A w międzyczasie rozejrzeć się za jaimś Lebensraumem dla uchodźców (bo się robią coraz bardziej u@#%^&*()_). Na południu ciasnawo, na zachodzie też, na północy klimat nie sprzyja - niebożęta mogły by się przeziębić, chyba że Wikingowie posunęli by się trochę, dajmy na to do Laponii - więc może tradycyjnie, gdzie wandalskie szlaki przetarte, na wschodzie?

wszystkie komentarze >