107,6 FM

PiS przekroczył psychologiczną granicę. Połowa Polaków popiera partię rządzącą

50 proc. wyborców popiera Prawo i Sprawiedliwość; gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę PiS otrzymałby 285 mandatów - wynika z badania Kantar Public. Platformę Obywatelską popiera 17 proc., ruch Kukiz'15 11 proc., a Nowoczesną 9 proc. ankietowanych.

Według badania Kantar Public dla Faktu, przeprowadzonego 11 grudnia metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo na grupie 1000 Polaków w wieku powyżej 18 lat, Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło 50 proc. poparcie ankietowanych. To dałoby partii 285 mandatów w Sejmie, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Do większości konstytucyjnej - która wynosi 307 głosów - zabrakłoby PiS 22 mandatów. W porównaniu do sondażu Kantar Public przeprowadzonego w listopadzie br. dla TVP, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrosło o 5 pkt. procentowych.

"Operacja wymiany premiera nie dość, że nie zmniejszyła liczby sympatyków PiS, to jeszcze wywindowała poparcie dla tej partii na najwyższy poziom od wyborów w 2015 r." - skomentował wyniki badania dla Faktu Marcin Palade, politolog, autor opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych.

Jak wynika z sondażu, poparcie dla Platformy Obywatelskiej wynosi 17 proc., co przełożyłoby się na 88 mandatów w Sejmie. Oznacza to spadek o 6 pkt. proc. poparcia dla Platformy w porównaniu do badania przeprowadzonego przez Kantar Public w listopadzie br.

Ruch Kukiz'15 osiągnął 11 proc. poparcia (co przełożyłoby się na 48 posłów w Sejmie), a Nowoczesna 9 proc. poparcia (co dałoby partii 30 posłów w Sejmie). Według badań Kantar Public PSL nie weszłoby do Sejmu, a nieobecny w tej chwili w parlamencie SLD zyskałby 8 mandatów poselskich.

« 1 »
 • Gość
  14.12.2017 10:09
  50% + ! Podobnie było w Niemczech po 1933 roku, tylko nie mam pojęcia czy się z tego cieszyć czy płakać?
  doceń 16
 • Fryderyk
  14.12.2017 11:09
  Sorry, Szewczyka nie Ziętka jeszcze gorzej dla kaczyzmu.
  doceń 6
 • Szolga
  14.12.2017 12:25
  Nie od dziś wiadomo, że tak zwane sondaże potrafią bardzo różnić się od siebie w zależności od tego kto je sporządza (czasem także dla kogo). Jakkolwiek nie podejrzewam gazety "Fakt" o przyjaźń wobec partii rządzącej, tak czasopismo to nie kojarzy mi się z niczym co sugeruje jego tytuł, a wręcz przeciwnie. Nie wiem też jaką firmą jest ów "Kantar" i na ile rzetelnie przeprowadzają swoje badania.
  Uważam, że sondaże przynoszą więcej szkody niż pożytku bo często ludzie kierują się nimi zamiast własnym sumieniem i rozsądkiem. Prowadzą bezsensowne kalkulacje kto ma szanse, a kto nie ma zamiast zwyczajnie wybierać tego kogo chcą i szansę mu dać.
  doceń 22
 • xVolR
  14.12.2017 17:56
  50% to nie ma nawet frekwencji na wyborach.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama